Tibi nótájával, Sanyi hallgatójával, nagyvárosi legényessel és gernyeszegi cigánytánccal várja a Duna Televízió nézőit Katona Erika, az UNESCO kitüntető címet viselő Etnoklub műsorvezetője szeptember 25-én, szombaton 12.29-től.
A műsor vendége lesz az autentikus roma népzenét játszó Fláre Beás Banda és a Kutyakölykök Kamara Táncegyüttes, beszélgetést láthatnak Varga János neves táncpedagógussal, és befejező részéhez érkezik Zsuráfszky Zoltán Táncleckéje.
Tudják, mi a különbség a cigányzene és a roma népzene között? A köztudatban ugyanis évek óta összekeverik a két műfajt. A cigányzene elsősorban városi cigányzenészek által játszott zene, zömében a 19. században keletkezett magyar népies műzene, verbunk, magyar nóta és csárdás, amelyhez nem kevés nemzetközi szórakoztató zene is társul. Ezt a muzsikát azonban a zenetudomány és a folklorisztika szigorúan megkülönbözteti a cigány népzenétől – melyet az Etnoklub vendégei játszanak, ahogy azt szombaton Önök is hallani fogják a műsorban.
Az Etnoklubban elsőként megismerkedünk Veszprém megye cigány folklórjának kiemelkedő képviselőjével, a Fláre Beás együttessel, melynek tagjai az ősi dallamvilágot tambura, kanál, kanna, és gitár segítségével szólaltatják meg, hol kirobbanó erejű pergetőkben, hol szomorú, simogatóan hullámzó hallgatókban.
Ezután egy Zala megyei tehetséges fiatal táncosokból álló formációval ismerkedünk meg: a Zalai Táncegyüttes néhány tagja Kutyakölykök néven egy tehetségkutató verseny kedvéért alapította meg néhány éve az együttest. A táncosoktól megkérdezzük, kaland-e csupán számukra a Kutyakölykök, s választ keresünk arra is, mennyire egyeztethető össze ez a szórakoztató, sokak körében népszerű táncstílus az eredeti néptáncok gyakorlásával és szeretetével.
Varga János ismert táncpedagógus, koreográfus a Kutyakölykök mestere is egyben. Tőle megtudhatjuk, miért izgalmas ma egy erdélyi hivatásos együttesnél dolgozni és az is kiderül, hogy amikor a mai fiatalok ilyen „revüsített” koreográfiákat táncolnak, van-e még létjogosultsága a folklórszámoknak, az eredeti néptáncok bemutatásának.