Három év telt el a tragikus eset óta, amelyben Bagdy Emőke, híres pszichológus és pszichiáter fia életét vesztette Amerikában. Bár lélekbúvárként Bagdy Emőke pontosan tudja, miként kell kezelni a gyászt, egy gyermek elvesztése alaposan átírja a szabályokat: Császár Zsolt meggyilkolása máig megviseli a családot.
2023 novemberében történt, amikor egy 18 éves fiatalember halálosan megkéselte Bagdy Emőke fiát. A próbaidőre szabadlábra helyezett nagykorú akkor azt vallotta, önvédelemből szúrta meg Császár Zsoltot. A pszichológus-pszichiáter családja azonban úgy gondolja, az eset kitervelt volt. A fiatalember azóta ismét rácsok mögött van, de ez mit sem enyhít egy anya fájdalmán. Bagdy Emőke a Duna Televízió: Ridikül című műsorában beszélt a szűnni nem akaró gyászáról.
„Számomra evidens lett, hogy nem fogok egyedül maradni azzal, ami velem történt” – fogalmazott a szakember, akinek a lánya jelentette a legnagyobb támaszt ebben a kivételesen nehéz időszakban. A tragédia teljesen átírta Bagdy Emőke munkásságát is: fia halála óta nem vállal terápiás munkát, „azóta csak szupervíziót folytatok” – nyilatkozta a műsorban.
A gyásza ugyanakkor szakmai kihívást is jelent számára: míg eddig mások fájdalmának az enyhítésén dolgozott, három évvel ezelőtt a sors fordított ezen egyet: most a saját veszteségével kell farkasszemet néznie.
Bagdy Emőkét nagyban segítette az Istenbe vetett hite is a vesztesége feldolgozásában. „Én, mint hívő, ezt nyilvánvalóan vállalom is, hogy a magam istenhitével nagyon nagy segítséget kapok és kapunk” – állította a híres szakpszichológus. Ami pedig a gyilkos személyét illeti, már vegyes érzések kavarognak a pszichológus-pszichiáterben.
„Hogy látnám-e? Igen. De nincs vele tárgyalni valóm. Én nem vagyok a megbocsátás adója, az ő cselekményének a megbocsátója egyedül Isten lehet. Ezért én a magam harag-, neheztelés-, fájdalom-, gyászvilágát saját felelősségre kell hogy végigvigyem azon az úton, hogy visszataláljak az emberi világba, az együttélés világába. Ugye, én a megbocsátás lélektanával elég sokat foglalkoztam, megbocsátási világi lelki gyakorlatokat vezettem, nagyon sokat tanultam belőle” – nyilatkozta korábban Bagdy Emőke Vujity Tvrtkónak. A szakember azt is hozzátette, hiába foglalkozott a megbocsájtás pszichológiájával, a személyes veszteségét és fájdalmát a saját módszereivel kell feldolgoznia.
Bagdy Emőke szeptemberben Erdélyben, Marosvásárhelyen tart előadást. Az Erdély TV korábbi megkeresésére így vallott a fia emlékéről: „természetesen a szívemben itt van a fiam állandóan. Én nem elengedtem őt, hanem beépítettem a szívembe, a sejtjeimbe, az emlékezetembe, a gondolkodásomba” – idézte a szakpszichológust a Blikk, aki azt is megjegyezte, ily módon a családja egysége mai napig fennmaradt.
„Mi együtt, ő a testvérével és mi is, egyben maradunk” – állította a Bagdy Emőke, aki 1969-ben, 28 éves korában, a szülőszobában tudta meg, hogy Zsolt és Noémi személyében ikreket hordott a szíve alatt.
