Advent a keresztény kultúrkörben a karácsony napját megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak, a várakozás és a felkészülés ideje az ünnep előtt. A szó jelentése „eljövetel”, és a latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami az Úr eljövetelét jelenti.
Az adventi ünnepkör a 4. századig nyúlik vissza. Kezdetben csak egy adventi vasárnapot ünnepeltek, a 7. században VII. Gergely pápa határozta meg négyben a számukat, és 1570-ben V. Piusz pápa tette kötelezővé az adventi időszakot a katolikus egyházban. Régen advent kezdetét hagyományosan éjféli harangszó jelezte, szigorú böjti időszak volt, és a hívők hajnali misére (roráte) jártak.
Mikor van advent első vasárnapja?
Advent első vasárnapja a Szent András napjához (november 30-a) legközelebb eső vasárnap, így mindig november 27-e és december 3-a közé esik, és egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti. Idén advent első vasárnapja december 1-jére esik, ekkor kell meggyújtani az első gyertyát az adventi koszorún.
Az adventi gyertyák esetében a színeknek is szimbolikus jelentősége van: hagyományosan három lila és egy rózsaszín gyertyának kell díszítenie a koszorút, ezek közül advent első két, valamint negyedik vasárnapján egy-egy lilát, a harmadikon pedig a rózsaszínt kell meggyújtani.
A négy gyertya négy fogalmat jelképez: a hitet, a reményt, az örömöt és a szeretetet.
Advent első vasárnapján tehát az egyik lila gyertyát gyújtjuk meg, ami a hitet szimbolizálja, és, bár egyesek úgy tartják, hogy a gyertyákat az óramutató járásával ellentétes (vagy éppen megegyező, esetleg átlós) irányban kell meggyújtani, ennek valójában nincs jelentősége, az egyetlen kikötés, hogy a rózsaszín, örömet szimbolizáló gyertyát a harmadik vasárnapon kell meggyújtani.
Az adventi koszorú, mint szimbólum egyébként a 19. század közepén, a Németalföldön jelent meg, és a szokás később egész Európában elterjedt. Bár a katolikus hagyomány szerint lila és rózsaszín gyertyákat kell használni, a protestánsok általában piros gyertyákat használtak, és egyes koszorúkon megjelenik egy ötödik, fehér gyertya is, amit karácsony előestéjén gyújtanak meg.