KezdőlapHírekIrán „jelentős előrelépésről” számolt be az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokon, és azt...

Irán „jelentős előrelépésről” számolt be az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokon, és azt állítja, hogy olajárra nem vonatkoznak majd a szankciók

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!


Új fordulat körvonalazódik a Közel-Keleten: Irán hétfő reggel arról számolt be, hogy komoly előrelépés történt az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások során, és az ország számára kulcsfontosságú olajexportot hamarosan már nem korlátozhatják amerikai szankciók.

Hirdetés

Abbas Araghchi, Irán külügyminisztere az X-en közzétett bejegyzésében jelentette be, hogy az iráni olaj- és petrolkémiai termékek exportja előtt megnyílt az út.

„Az olaj- és petrolkémiai termékek exportját már nem korlátozzák, a blokádot feloldották, egyes befagyasztott eszközöket feloldottak, és elindult egy nagyszabású újjáépítési és fejlesztési terv Irán számára” – írta.

A közlésből nem derült ki pontosan, mely befagyasztott vagyonelemeket oldották fel, és az újjáépítési program részleteit sem ismertették.

Hirdetés

Megnyílhat az iráni olaj útja a világpiacra

A háttérben már napok óta intenzív egyeztetések zajlanak. Hossein Ghorbanzadeh, az iráni tárgyalódelegáció gazdasági szakértője korábban arról beszélt, hogy véglegesítették azt a tervezetet, amely ideiglenes mentességet adna az iráni olajra és olajszármazékokra vonatkozó amerikai szankciók alól.

Ez különösen fontos fejlemény lehet, mivel Irán olajexportja az elmúlt években súlyos korlátozások alatt állt, ami komoly nyomást helyezett az ország gazdaságára.



Libanon lehet az első komoly próba

Araghchi szerint a következő meghatározó állomás a libanoni konfliktus rendezése lesz. A katari és pakisztáni közvetítők szerint megszületett egy külön megállapodás, amely egy konfliktuskezelő munkacsoport létrehozását célozza meg Libanon ügyében.

Ez a mechanizmus a felek szerint hozzájárulhat a katonai műveletek leállításához, és segíthet stabilizálni a térséget.

Hirdetés

A fejleményekre azt követően került sor, hogy Katar és Pakisztán jelentős előrelépésről számolt be az Egyesült Államok és Irán közötti egyeztetéseken, amelyeket Svájcban, a Luzerni-tónál fekvő Bürgenstockban tartottak.

Folytatódnak a tárgyalások Svájcban

Washington és Teherán már június közepén bejelentette, hogy békemegállapodást írtak alá a hónapok óta tartó közel-keleti konfliktus lezárása érdekében.

A helyzet még mindig törékeny. Izrael libanoni katonai műveletei újra feszültséget hoztak a térségbe. Benjamin Netanjahu, Izrael miniszterelnöke azt mondta, országa kizárólag önvédelemből lép fel a Hezbollah támadásai miatt.

A hétfői tárgyalási fordulóra mindkét fél magas szintű delegációval érkezett Svájcba. Az amerikai küldöttséget JD Vance alelnök vezeti.

Korábban 60 napos fegyverszünetben állapodtak meg, hogy biztosítsák a diplomáciai tárgyalások nyugodt körülményeit.

A hétvégén újabb feszültséget keltett, hogy az iráni Forradalmi Gárda azt állította: lezárták a Hormuzi-szorost.

Az amerikai hadsereg ezt rövid időn belül cáfolta, és közölte, hogy a kereskedelmi hajóforgalom zavartalanul halad át a térség egyik legfontosabb tengeri útvonalán.

Hirdetés
RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet