KezdőlapHírekSertésvese-transzplantáció mentette meg az életét: „Egy új lehetőséget kaptam az életre!”

Sertésvese-transzplantáció mentette meg az életét: „Egy új lehetőséget kaptam az életre!”

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Towana Looney az az 53 éves amerikai nő, akit az orvosok nemcsak az életreszóló dialízistől mentették meg, hanem új esélyt is adtak neki egy teljes életre. Bár még mindig egy kísérleti fázisban lévő sebészeti beavatkozásról van szó, Towana ma a harmadik élő személy, akinél működött a sertésvese-transzplantáció – számolt be az AFP.

Az amerikai nő 1999-ben odaadományozta az egyik veséjét az édesanyjának. Aztán az elmúlt nyolc évben dialízisre szorult egy terhesség során fellépett orvosi komplikáció miatt, amely károsította a megmaradt veséjét.

2017 óta várt a donorra, azonban nem találtak számára alkalmas vesét. Utolsó lehetőségként jött szóba a genetikailag módosított sertésvese-transzplantáció, amit végül 2023 novemberében sikeresen elvégeztek nála.

„Úgy érzem, mintha második esélyt kaptam volna az életre” – nyilatkozta a páciens egy sajtóközleményben, három héttel a műtét elvégzése után. A beavatkozást a New York-i NYU Langone Kórházban végezték el, amely úttörő ezen a területen. A szervi génmódosítás szükséges eljárás ezesetben, melynek célja, hogy az átültetett szervet az emberi szervezet ne lökje ki azonnal.

„Ez a műtét az egyik legígéretesebb friss előrelépést jelenti egy feltörekvő sebészeti eljárás terén, amelyet azzal a céllal fejlesztenek, hogy megoldást nyújtson a szervellátási válságra” – közölte az orvosi csapat.

Ez a transzplantációs típus, amelyet xenotranszplantációnak neveznek, az állat és ember közötti szervátültetést foglalja magában. Az ilyen beavatkozások reményt adnak a krónikus szervhiány megoldására az Egyesült Államokban, ahol több mint százezer beteg vár transzplantációra, közülük több mint 90 ezren vesére.



Az állandóan fejlődésben lévő génszerkesztési technológiáknak és az immunrendszeri reakciók szabályozásának köszönhetően, a xenotranszplantáció ma már bíztató eredményeket ér el.

Ez azt jelenti, csökkentek a szervkilökődés kockázatai. Az utóbbi években a New York-i NYU Langone Kórház csapata több xenotranszplantációt is végrehajtott. 2021 szeptemberében például világszenzációnak számító műtétet végeztek, amikor egy agyhalott betegnek sertésvesét ültettek be, amely néhány napig jól működött.

2024-ben ugyanennek a kórháznak az orvosai két súlyosan beteg páciensnek, Rick Slaymannek és Lisa Pisanónak ültettek be sertésveséket. A betegek azonban néhány héttel a beavatkozás után elhunytak. A tudósok mégis bizakodók, mivel ezeknél a műtéteknél a beültetett szerveket a betegek szervezete nem utasította el azonnal.

Egy másik amerikai kutatócsoport pedig 2022-ben végrehajtotta a világ első olyan transzplantációját, amelynek során egy élő ember szívét egy sertésszívvel helyettesítették. Az operációt a Marylandi Egyetem sebészcsapata végezte, de a beteg két hónappal a műtét után elhunyt.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet