Kalapáccsal támadtak Jeszenszky Gézára a nyílt utcán – súlyos koponyasérüléssel került kórházba.
Vasárnap délután brutális támadás érte Jeszenszky Gézát, a rendszerváltás utáni MDF-kormány egykori külügyminiszterét. A politikust hátulról ütötték le Budapesten, a belváros szívében, a Ferenciek terén lévő lakásuk bejáratánál – számolt be róla elsőként a Népszava, Jeszenszky Géza levelére hivatkozva.
Az esetről a 24.hu-nak is nyilatkozott: elmondása szerint feleségével tartott hazafelé, amikor a támadás történt.
„Első benyomásom az volt, hogy egy tégla eshetett le a mennyezetről. Mielőtt megfordulhattam volna, jött egy második csapás. Egy sapkát viselő álarcos férfi akart megölni. Először vascsőre gondoltam. Próbáltam rúgással távol tartani, de talán visszalökött és a hátamra estem. Ekkor Editre, a feleségemre sújtott, de egy közelben álló férfi – ezt látva – próbálta lefogni, így csak kisebb volt az ütés és nagy púpot okozott” – írta Jeszenszky Géza a Népszavának küldött levelében.
A volt külügyminiszter vérző fejjel mégis a támadó után eredt. Egy járókelő is csatlakozott hozzá, ő volt az, aki végül a Fővám térig üldözte az elkövetőt, miközben értesítette a rendőrséget. Az elkövetőt a hatóságok ott fogták el.
„Két éve ugyanez az ember hasonló módon támadott meg az udvarunkon, akkor is álarcban, de akkor sikerült elmenekülnie, nem találták meg” – tette hozzá Jeszenszky, aki szerint most viszont a rendőrség a helyszínen megtalálta a támadáshoz használt fémkalapácsot is.
A 83 éves politikust a mentők a feleségével együtt a Semmelweis Egyetem klinikájára szállították.
„Azt gondoltam, hogy nagyobb baj nem történt, de a mentők a feleségemmel együtt bevittek a Semmelweis klinikára, ahol a CT megállapította, hogy a fülem alatt betört a koponyám. Még aznap este megoperáltak, úgy tűnik, hogy elmúlt az életveszély, de legalább egy hétig a kórházban tartanak” – közölte a volt külügyminiszter.
A rendőrségi kihallgatás során az elkövető beismerte tettét. Jeszenszky Géza elmondása szerint a támadó valamilyen magánéleti problémára hivatkozott, és azt állította: bántani akart valakit. A volt külügyminiszter azonban úgy véli, egyértelműen célzott támadás történt ellene, hiszen ugyanaz a férfi már két évvel ezelőtt is rátámadt. Mint mondta, feleségét akkor – és most is – csak akkor bántalmazta a támadó, amikor ő megpróbált közbelépni.
Jeszenszky szerint az elkövető valódi célja az lehetett, hogy „eltegye láb alól”, vagy legalábbis súlyosan megsebesítse.
A volt diplomata nem zárja ki, hogy a támadás mögött politikai indíték is állhat. Úgy véli, az általa kezdeményezett és 1993-ban megkötött magyar–ukrán alapszerződés váltott ki évtizedek óta tartó indulatokat. Mint fogalmazott, sokan máig úgy gondolják, hogy ezzel az egyezménnyel az Antall-kormány „eladta Kárpátalját” ahelyett, hogy visszakövetelte volna. Jeszenszky szerint a jelenlegi politikai hangulat és a szerződés körüli régi vádak is szerepet játszhattak a támadó motivációiban.