A Vatikán szerdán bejelentette, hogy XIV. Leó pápa először beszélt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és arra kérte, tegyen gesztust a béke érdekében Ukrajnával.
A hívást a pápa kezdeményezte, aki hangsúlyozta a párbeszéd fontosságát a felek közötti pozitív kapcsolatteremtés és a konfliktus megoldásának keresése érdekében – írja a Reuters.
A Reuters ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a Szentszék általában nem hozza nyilvánosságra a megbeszélések tartalmát, ezúttal azonban mégis megtették.
„Beszéltek a humanitárius helyzetről, arról, hogy szükség esetén meg kell könnyíteni a segítségnyújtást, a fogolycserére irányuló folyamatban lévő erőfeszítésekről és (Matteo) Zuppi bíboros, a pápai állam ukrajnai békeküldötte által végzett munka értékéről” – állt a Vatikán közleményében.
Putyin köszönetet mondott XIV. Leó pápának a konfliktus rendezésében való segítségnyújtás felajánlásáért. Az orosz elnök szerint Kijev eltökélt a háború „eszkalálására”, és „szabotázsakciókat hajt végre az orosz területen lévő polgári infrastrukturális létesítmények ellen.”
Donald Trump amerikai elnök korábban bejelentette, hogy a pápa felajánlotta, hogy a Vatikán adjon otthont az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalásoknak, de Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és más tisztviselők szerint ez nem lenne megfelelő helyszín, lévén, hogy mindkét ország lakossága többségében ortodox.
A szerdai telefonhívás során Putyin megerősítette, hogy a háború „kiváltó okait” kell kezelni – utalva ezzel Oroszország azon követelésére, hogy Ukrajna fogadjon el semleges státuszt, és ne csatlakozhasson a NATO-hoz.
A beszélgetésben a háború miatt szétválasztott családok kérdése is felmerült, és Putyin azt mondta, Oroszország minden lehetséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy a gyerekek újra a családjaikkal lehessenek.
A Vatikán a közleményben köszönetet mondott Kirill pátriárkának is, aki gratulált a nemrég megválasztott pápának. Ferenc pápa korábban bírálta a moszkvai pátriárkát, amiért támogatta az orosz államfőt.
Moszkva a pápa és Putyin közötti beszélgetés kapcsán abbéli reményét fejezte ki, hogy a Vatikán „aktívabb szerepet” fog játszani az ukrán ortodox egyház Oroszországhoz történelmi szálakkal kötődő tagjainak ukrajnai vallásszabadsága érdekében.