KezdőlapHírekZelenszkij beleegyezett, hogy tárgyaljon az Egyesült Államok béketervéről, amely „a háború tisztességes...

Zelenszkij beleegyezett, hogy tárgyaljon az Egyesült Államok béketervéről, amely „a háború tisztességes befejezését” célozza Oroszországgal

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Ukrajna csütörtökön bejelentette, hogy megkapta az Egyesült Államoktól az Oroszországgal folytatott háború befejezésére vonatkozó tervet, amelyet Európában ellentmondásosnak találnak.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozott Dan Driscollal, az amerikai védelmi minisztérium hadseregért felelős államtitkárával, és elmondta, hogy kész tárgyalni az amerikai tervről, amely „méltányos véget” vetne az Oroszországgal folytatott háborúnak, és megegyeztek a megállapodás véglegesítésének gyorsított ütemtervéről.

A terv hatalmas engedményeket követel Ukrajnától, többek között azt, hogy átadja Oroszországnak a jelenleg orosz ellenőrzés alatt álló területeket. Zelenszkij azonban nem utasította el egyértelműen a tervet, hanem beleegyezett a tárgyalásokba, és hivatala közölte, hogy a következő napokban megvitatják a tervet Trump elnökkel.

Egy közlemény szerint Zelenszkij bemutatta az ukrán nép számára fontos alapelveket, és a találkozót követően a felek megállapodtak abban, hogy úgy dolgoznak a terv részletein, hogy az a háború igazságos befejezéséhez vezessen.

Az államfő később az X-en azt írta, hogy Ukrajna „kész a konstruktív, őszinte és gyors munkára” Trump háború befejezésére vonatkozó tervével kapcsolatban.

Driscoll delegációja eredetileg azért utazott Ukrajnába, hogy megvitassa a katonai technológiát és stratégiát, mielőtt a Fehér Ház felkérte, hogy segítsen újraindítani a tárgyalásokat Zelenszkij elnökkel, Steve Witkoff különmegbízott és Marco Rubio külügyminiszter nevében – közölte egy másik amerikai tisztviselő.



„Az ukrán elnök hivatalosan megkapta az Egyesült Államoktól azt a tervezetet, amely az amerikai értékelés szerint új életet lehelhet a diplomáciába” – írta a kijevi elnökség a Telegramon, hozzátéve, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a következő napokban”tervezi megvitatni azt Donald Trumppal.

„Most is, mint korábban, készek vagyunk konstruktív együttműködésre az amerikai féllel, valamint európai és világszerte működő partnereinkkel, hogy az eredmény a béke legyen.”

A terv, amelyet először az amerikai Axios publikáció hozott nyilvánosságra, 28 pontból áll, és az orosz-amerikai konzultációk nyomán készült, különösen Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, Steve Witkoff, és Vlagyimir Putyin orosz elnök különleges gazdasági megbízottja, Kirill Dmitriev között. Az európai vezetők azt kifogásolják, hogy nem tájékoztatták őket előre, és egyes európai politikusok úgy vélik, a tervben felvetett követelések teljesítése egyenlő lenne Kijev kapitulációjával.

Névtelen források szerint a terv értelmében Ukrajnának át kellene adnia Oroszországnak a teljes Donbasz régiót, és el kellene ismernie a Krím és más, Oroszország által megszállt ukrán régiók annektálását. Ukrajnának emellett korlátoznia kellene fegyveres erőit, legfeljebb 400 ezer katonára csökkentve csapatait, és fel kellene adnia minden nagy hatótávolságú fegyverét.

Cserébe Oroszország visszaadná Ukrajnának a Zaporizzsja és Herszon megyékben elfoglalt területek egy részét, beleegyezne abba, hogy Ukrajna nyugati biztonsági garanciákat kapjon, de anélkül, hogy csatlakozna a NATO-hoz és külföldi csapatok állomásoznának ott, és a Donbasz régió területei, amelyeket Ukrajna átengedne Oroszországnak, demilitarizált övezetekké válnának.

A Fehér Ház nem kommentálta az Axios által ismertetett tervet. Marco Rubio amerikai külügyminiszter az X platformon azt írta, Washington „továbbra is kidolgozza a háború befejezésére vonatkozó lehetséges ötletek listáját, a konfliktus mindkét oldalának hozzájárulásai alapján”, és hogy „a tartós béke elérése mindkét fél részéről nehéz, de szükséges engedményeket igényel.”

Dan Driscoll és Randy George vezérkari főnök csütörtök este találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, miután az amerikai delegáció már találkozott az ukrán hadsereg főparancsnokával, Oleksandr Sîski tábornokkal, aki segítséget kért Ukrajna légterének védelmében, a támadási képességek kiterjesztésében az orosz terület mélyére, valamint a frontvonal stabilizálásában.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet