Annak ellenére, hogy augusztus sokszor rendkívül meleg és száraz időszak, sok olyan növény van, aminek késő nyáron, kora ősszel is örülhetünk a kertben, vagy, amit ilyenkor kell elültetnünk ahhoz, hogy jövőre virágozzanak és termést hozzanak. A legtöbb augusztusban termesztett zöldség vagy virág a hónap második felében tud kihajtani, amikor a tűző napsugarak enyhülnek, és az éjszakák is hűvösebbek lesznek.
Válassz a kertben részben árnyékos területeket, ahová virághagymákat vagy zöldségeket ültethetsz. Egy üvegház sokat könnyít a helyzeten, itt ugyanis ellenőrzött környezetében fejlődhetnek a növények.
Mivel az augusztus még meglehetősen forró lehet, van néhány szempont, amit nem árt figyelembe venni:
• Várd meg, hogy az éjszakai hőmérséklet 15 Celsius-fok alá csökkenjen, és a reggelek is hűvösebbek legyenek.
• Válassz a kertben fák vagy díszcserjék által részben árnyékolt helyeket.
• Várd meg a kiadós esőzést, hogy alaposan átnedvesítse a talajt, mielőtt új virág- vagy zöldségpalántákat ültetnél.
• Várd meg, amíg a nappali hőmérséklet nem haladja meg a 28-30 Celsius-fokot.
Hogy készítheted elő a talajt ültetéshez
Egy kiadós esőzés sokat segíthet a talaj előkészítésében, a magok, palánták vagy őszi virághagymák számára. Ha azonban nem volt nagyobb eső, és a talaj túl száraz, ültetés előtt 3 egymást követő nap öntözz alaposan az adott területen, majd ásd fel mélyen a talajt, és adj hozzá finomra aprított természetes trágyát vagy komposztot. Ezt keverd el alaposan a talajjal, és morzsold össze jól a földet.
Ha a talaj túl agyagos, adj hozzá homokot, ha túl száraz, fehér perlitet, ami jobban megtartja a nedvességet, vagy néhány lapátnyi tőzeget, ha az ásványi anyag tartalma túl alacsony.
Hogy készítheted elő a talajt az üvegházban
Az ültetéshez az üvegházban is elő kell készíteni a talajt, természetes trágya vagy komposzt hozzáadásával. Fontos, hogy alaposan felássuk a talajt, megtisztítsuk azt a korábban termesztett zöldségek gyökereitől, és előkészítsük a csepegtető öntőzőrendszert, amennyiben szükség van rá.
Mind az üvegházban, mind a kertben nagyon fontos, hogy a talajt alaposan megtisztítsuk a kiválasztott területen, mivel gyakran előfordul, hogy az elszáradt zöldségek vagy növények gyökereit olyan betegségek támadják meg, amelyek átterjednek az új palántákra.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a savanyúságnak szánt paradicsomot ne termesszük olyan talajban, ahol azon a nyáron már termett paradicsom, paprika vagy padlizsán. A zöldségféléknél érdemes szem előtt tartani a vetésforgót, és babot, borsót vagy gyökérzöldségeket termeszteni ott, ahol korábban például paradicsom vagy uborka nőtt.
Milyen zöldségeket termeszthetünk augusztusban
A következő zöldségeket nyugodtan elültethetjük augusztusban, és ha szerencsések vagyunk, és hosszú, meleg ősz lesz, gazdag termést takaríthatunk be.
Savanyításra szánt paradicsom
Ültess néhány magot az üvegházba, vagy a kert egy védettebb részébe, ahol a növény nem lesz kitéve az égető napsütésnek délben. Ha a talajt megfelelően megtisztítottad és trágyával dúsítottad, a magok gyorsan kicsíráznak. Már csak arra kell figyelned, hogy körülbelül naponta öntözd a palántákat, hogy erőteljesen növekedjenek. Szeptember végére betakaríthatsz néhány kisebb, zöld paradicsomot, amiből savanyúságot készíthetsz.
Koktélparadicsom
A paradicsom nagyon gyorsan nő, különösen, ha meleg van, és magas a páratartalom. Augusztus elején elültethetjük a koktélparadicsom magjait akár cserépbe, akár a kertbe, a tűző napsugaraktól védett helyre.
Vesd ritkábban a magokat, hogy ne kelljen megritkítanod a kicsírázott palántákat, és tartsd folyamatosan nedvesen a talajt, amíg a növények eléggé meg nem erősödnek. A paradicsom gyorsan növekszik, és 3-4 hét múlva már virágozni fog. Ha a szeptember enyhe és meleg, gazdag termést takaríthatsz be.
Saláta
Bár a salátát a legtöbben igazi tavaszi zöldségként ismerik, a nyár második felében is termeszthető. Ha széles ültetőedénybe vagy a kertbe, más növények árnyékába veted, hogy megvédd a naptól, néhány nap alatt kihajt. Jól trágyázott és jó vízelvezetésű homokkal kevert talajban gyorsan növekszik.
Csak a nagyon meleg napokon kell majdnem minden este öntözni. Miután az első 3 levél kifejlődött, óvatosan ki kell ritkítani, hogy az egyes fejek 20-30 cm távolságra legyenek egymástól. Néhány hét múlva már le is szedhetjük a nagyobb leveleket.
Bab
A babot ültesd árnyékosabb helyre a kertben, és magas hőmérséklet esetén öntözz minden nap, hogy gyorsan kicsírázzon. Néhány hét múlva hosszú, zöld, zsenge, édes hüvelyeket kapsz, amelyeket akár le is fagyaszthatsz télire.
Káposzta
A káposztapalántákat augusztusban leginkább üvegházban érdemes termeszteni. A fejes káposztát, vörös káposztát, vagy kelkáposztát elsősorban palántáról, nem pedig magról ültetik, mivel ilyenkor már nincs elég idő a csírázásra és fejlődésre. Ha fiatal palántákat nevelünk augusztusban, akkor október végén vagy novemberben, az első fagyos éjszakák előtt még betakaríthatjuk a termést.
Karfiol
A karfiol a többi káposztaféléhez hasonlóan szintén termeszthető augusztusban, ugyancsak palántáról.
Sárgarépa
Télen a sárgarépa gyönyörűen fejlődik fűtött parcellában vagy üvegházban. Készítsd elő a barázdákat trágyával és homokkal keverve a földet, csíráztass ki néhány magot, és öntözd folyamatosan a palántákat a hideg beálltáig.
Az első sárgarépákat már októberben betakaríthatod, és a tél folyamán végig friss répához juthatsz.
Hagyma
A metélőhagyma augusztusban is ültethető, félárnyékos helyre. Bár a februárban és márciusban termesztett zöldségek sorába tartozik, ha a tél folyamán friss hagymát szeretnénk, augusztusban metélőhagymát is vethetünk, oda, ahol korábban paradicsom vagy uborka volt.
Augusztusban ültethető virágok
Augusztus közepe felé, ha a földet már nem melegíti fel a nap, még ültethetünk néhány virágot, különösen évelőket, amelyek a következő évben virágoznak, de vannak olyan fajták is, amikben még idén ősszel gyönyörködhetünk.
Virágok, amik a következő évben pompáznak majd a kertben
A sarkantyúfű (Delphinium), az árvácska, a nefelejcs, a sárgaviola (Erysimum cheiri) és a gyűszűvirág (Digitalis) a legszebb és legszínesebb évelő virágok közé tartoznak, amelyek a következő nyáron a kert igazi díszei lehetnek.
Miután elültetted a magokat, öntözz rendszeresen és alaposan, ritkítsd meg a növényeket, ha túl sűrűn hajtanak ki, novemberben pedig takard be azokat vastag levélréteggel, mulccsal a téli fagyok ellen.
Virágok, amik szeptember-októberben virágoznak
A zinnia magjait augusztusban is elvetheted egy enyhén árnyékos helyre, néhány fa közelébe, hogy a nap ne szárítsa ki a növényeket, amikor kihajtanak. Nagy melegekben öntözz rendszeresen és alaposan, és szeptember végére már gyönyörködhetsz a színpompás virágokban.
Augusztus végén ültethetsz krizantém palántákat is, szintén félárnyékos helyre, hogy elviseljék a nagyobb hőséget is, ősszel pedig gazdagon virágozhassanak.
Szintén az augusztusban ültethető virágok kategóriájába tartozik a hunyor (Helleborus). Érdemes fejlettebb palántákat vásárolni, és a kert árnyékos részein, fák vagy díszcserjék tövében elültetni azokat. Az augusztusban elültetett hunyor akár már januárban is virágozhat, ha elég enyhe a tél.
Virághagymák, amiket ősszel kell elültetni, hogy a következő tavasszal virágozzanak
Ezeket a virághagymákat augusztus végén, szeptember elején kell elültetni. A talajt előzőleg alaposan fel kell ásni, és trágyával dúsítani, majd a nagyobb virághagymákat 5 cm, a kisebbeket 2-3 cm távolságra kell ültetni. A legkisebb virágokat, például a hóvirágokét és a sáfrányét sűrűbben kell ültetni, fészkenként 3-4 hagymát.
Augusztus vége felé ültesd el a tavaszi virágok, például a tulipánok, jácintok, nárciszok vagy liliomok hagymáit, és fedd le azokat vastagon száraz levelekkel, mulccsal, hogy védve legyenek a téli fagyok ellen.