Hogyan kell metszeni a paradicsomtöveket, ha bőséges termésről álmodunk? Az alábbiakban eláruljuk a trükköt. Soha nem szabad elhanyagolni a paradicsomok metszését, ugyanis ez a művelet hatással lehet a termés egészségére és növekedésére.
A felesleges lombozat gondos eltávolításával és a növény energiájának irányításával a metszés elősegíti a jobb levegőzést, csökkenti a betegségek kockázatát és ösztönzi a jó minőségű paradicsom fejlődését.
A kezdő kertészek számára kifejezetten hasznos lehet a paradicsom helyes metszésének elsajátítása, hiszen ez bőségesen virágzó növényeket és ízletes termést eredményez.
A paradicsom metszése, elterjedtebb nevén kacsozás a szár alján vagy a fő levelek tövében növekvő fiatal hajtások eltávolítását jelenti.
Ezek a kisszárú hajtások negatív hatással vannak a növények fejlődésére, de a paradicsomképződésre is.
Miért kell levágni a fiatal hajtásokat?
Alapvetően ezek elszívják a növény nedvét, így sokkal gyengébb lesz a paradicsomtermés, késlelteti az érést és a paradicsomok is sokkal kisebbek lesznek. Éppen ezért elengedhetetlen ezeknek a hajtásoknak az eltávolítása, hogy a növény a megfelelően tudjon fejlődni.
A túl sok hajtás miatt zsúfolt lesz a növény, és megnövekszik a paradicsombetegségek kialakulásának esélye. A metszés biztosítja, hogy a paradicsomtövek egészségesek legyenek, és a kívánt termést hozzák.
A mezőgazdasági szakemberek szerint a paradicsom metszését akkor kell elvégezni, amikor a nem kívánt hajtások elérik a 2-3 cm hosszúságot. Sok gazda hibája, hogy 2-3 centiméternél tovább hagyja nőni a leveleket.
Nem szabad 5 cm-nél nagyobbak legyenek ezek a hajtások, mert a paradicsom fejlődéséhez szükséges nedv nagy részét felveszik. Ha a hajtásokat 2-3 centisen levágjuk, akkor a sebek is hamarabb begyógyulnak.
Minél nagyobb a hajtás, annál később gyógyul be a seb, és nagyobb az esélye az elfertőződésnek.