A Fel! (Up) című 2009-es animációs film után sokakban megfogalmazódhatott a kérdés, milyen lenne egy nyakörv, aminek a segítségével beszélni tudnánk kedvenceinkkel? Ez a fantázia most valóra válhat egy új mesterséges intelligenciával ellátott nyakörvnek, a Shazam Bandnek köszönhetően.
A Shazam Band nemcsak „lefordítja a kutyák beszédét”, de figyeli a kutya tartózkodási helyét is, és üzenetben figyelmeztet, ha veszélyben van vagy elveszett. A Shazam alkalmazással és a beépített GPS rendszerrel vészhelyzetben is gyorsan megtalálhatjuk kedvencünket.
Bár korábban már születtek hasonló próbálkozások, mint például a 2021-es Petpuls, ezek nem váltak be igazán, de úgy tűnik, a Shazam Band közel áll ahhoz, hogy valóra váltsa ezt az álmot.
A nyakörvet tervező Personifi AI vezérigazgatója, John McHale elárulta, hogy az ötletet tulajdonképpen egy személyes tapasztalat adta – Roscoe nevű kutyáját megharapta egy csörgőkígyó, és majdnem belehalt. McHale ekkor gondolkozott el azon, mekkora segítséget jelentett volna, ha azonnal értesül a történtekről.
A Shazam Band úgy működik, hogy értelmezi az állat mozdulatait és viselkedését, majd lefordítja azokat emberi nyelvre. A nyakörv ilyen, és ehhez hasonló mondatokat közvetít a gazdik felé: „Szomorú vagyok.” „Játsszunk.”

Idővel az interakciók egyre természetesebbé válnak, és a mesterséges intelligencia folyamatosan tanul az interakciókból.
A Personifi AI csapata egy bemutatót is tartott, ahol John McHale kutyája, Roscoe viselte a nyakörvet. Bár nem tesztelték nagyszámú állaton, a bemutató során a nyakörv képes volt helyesen értelmezni Roscoe hangulatát és megfelelő válaszokat közvetíteni.
Jelenleg 25 különböző „karakter” közül lehet választani, amelyek mindegyike jellegzetes hanggal rendelkezik, ráadásul brit akcentusú, illetve spanyol nyelvű változat is elérhető.
A Shazam nyakörv kétféle változatban előrendelhető: egy teljesen GPS-szel felszerelt változat 595 dollárért, és egy egyszerűbb, GPS nélküli változat 495 dollárért. Az AI nyakörv új dimenziót nyithat meg az emberek és állatok közötti kommunikációban.