Pogány Judit makuladegenerációban szenved, a szem ideghártyájának központi részét, a sárgafoltot (makulát) károsító, időskorban jelentkező betegségben, amely a központi látás elvesztéséhez vezethet. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő egy ideje már vezetni sem tud, és a szövegkönyvekkel is csak nehezen boldogul, de ennek ellenére továbbra is folytatja a munkát.
„Ez a harmadik év, hogy nem tudok vezetni, mert nagyon beteg a szemem, és ez nem dioptriahiba. Mindenki kérdezi, hogy nincs-e egy jó szemüveg, vagy nincs-e szürkehályogom, de azon túl vagyok, semmi köze a lencséhez a szembetegségemnek. Ez egy makuladegeneráció nevű, szövetelhalással járó szembetegség, amit nem tudnak gyógyítani. Járok injekcióra, próbálkozásból, hogy hátha, de ez csak lassítja a folyamatot…” – magyarázta az állapotát Pogány Judit a Bóta Café YouTube-műsorában.
„Van egy fajtája ennek a betegségnek, ami nem a száraz szövetelhalás, hanem az ödémás, azon még segít is néha az injekciózás. De hát az enyém az már kilyukadt, büszkén mondom, hogy én már túl vagyok ezen, tehát nem fog javulni, ez már csak előrefelé halad, és azon vagyunk, hogy lassabban haladjon.”
A látásproblémái miatt a Szigetszentmiklóson lakó színésznő számára nagy kihívást jelent eljutni a színházba. Lehetőségként csak a taxi maradt, ez azonban anyagilag nehezen fenntartható.
„Nem tudok vezetni, ami azt jelenti, hogy közlekedni sem tudok, mert én már nem látom az utcanévtáblákat, nem látom a számokat, a feliratokat, vagy nem tudnék GPS alapján tájékozódni, hogy hányas busz hova megy, nem tudom az átszállásokat, és akkor marad a taxi. De a világon annyi kereset nincs, hogy a taxira az elég legyen” – magyarázta, hozzátéve, hogy a Nemzet Színésze elismeréssel kapott járandóságot is erre fordítja.
„Azt gondoltam, hogy ennyivel kevesebb lesz bennem a lelkiismeret-furdalás, hogy majd abból taxizok, de hát az nem elég rá sajnos, a taxi győzött kiütéssel anyagilag, tehát nem könnyű ez a Szigetszentmiklósról való bejárás.”
A nehézségek ellenére mégis ragaszkodik a szigetszentmiklósi lakáshoz, hiszen gyönyörű kertje van, ahol mindent ő ültetett, és macskákat, sünöket etet. Jelenleg öt macskáról is gondoskodik, amik mind maguktól találtak el hozzá, nem ő vitte haza őket.
