Jakupcsek Gabriella a Napos B oldal című könyvével beutazta az országot, most pedig egy újabb könyv megírására készül, aminek központi témája a negyven feletti nők szerepvállalása, a rájuk nehezedő társadalmi nyomás és más, ehhez kapcsolódó kérdések lesznek. Az újságíró-műsorvezető nemrég a Reggeli vendége volt, ahol Peller Mariannal és Szabadosi Ágival beszélgetett.
Elmondta, hogy nagyon élvezi az előadásokat, amiket a könyve kapcsán tart, és ezeken az alkalmakon nagyon sokat megtud arról, mi érdekli a nőket.
„Szerintem leginkább a korosztályos női kérdések az izgalmasak, tehát az, hogy ma mi a dolga egy negyvenesnek, egy ötvenesnek, egy hatvanasnak” – mondta az RTL műsorában, hozzátéve, hogy ez a társadalmi és az önmagunk iránti elvárásokat egyaránt magában foglalja.
Jakupcsek Gabriella szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy a negyven feletti nők sokszor nem mernek elindulni ezen az úton, vagy nem tudják, pontosan meddig is mehetnek el, mi az, ami egy anya, nagymama „dolga” lehet, vagy mi a következő lépés egy nőnek, akinek a gyerekei felnőttek, és kirepültek a fészekből.
Az is szóba került, hogy a szépségideálok és a fiatalságot előtérbe helyező társadalmak szintén megnehezítik az öregedési folyamatot egy nő számára, különösen akkor, ha valaki fiatalon kiemelkedően szép nőnek tartotta magát, illetve mások annak tartották, de ezt a „státuszt” idővel elveszíti. De azonkívül, hogy egy bizonyos kor felett a nők mintha „láthatatlanokká válnának”, az is probléma, hogy a nők sokszor egymással is kegyetlenek.
Jakupcsek Gabriella kiemelte, hogy a legfontosabb, hogy megbecsülve érezzük magukat, és szerinte csak „az nem szeret dolgozni, aki nem jó helyen van.”
Arra a kérdésre, hogy mi lehetne a megoldás, amivel változtatni lehetne a már kialakult nézeteken, az erkölcsi megbecsülést nevezte meg, mivel szerinte a külsőségek csak kompenzálnak, de valójában mindenki csak arra vágyik, hogy értékeljék, és megbecsüljék.
„Ha egy társadalom megbecsüli a nőket, ha ezt fel tudja mutatni, tehát nem egyszerűen csak kimondjuk, hanem tessék reprezentálni különböző pozíciókban, hogy mi ezeket a nőket tiszteljük, és úgy bánunk velük, ahogy kell. Ha ez megtörténik, akkor azt látja egy civil nő is, és akkor érzi azt, hogy ő van” – mondta.
Fontosnak tartja, hogy nyilvánosan beszéljünk ezekről a kérdésekről, ahogy a nemi szerepek kérdéséről is, mivel példát kell mutatni arról, aminek az alapvető elvárásnak kellene lennie. Azt is örömmel hangsúlyozta, hogy az előadásain a résztvevők 10%-a férfi, többségükben 40 és 50 közöttiek, akik a párjukkal mennek el.
Fotó: RTL