Julianne Moore, Hollywood egyik legelismertebb színésznője mélyen megdöbbent, amikor a Fehér Ház kormánya úgy döntött, betiltja a 2007-ben publikált gyermekkönyvét a védelmi minisztérium által működtetett iskolákban – számol be a Variety magazin. Az Oscar-díjas színésznő kifejtette, a Szeplős Eperke egy félig önéletrajzi történet egy hétéves kislányról, aki gyűlölte a szeplőit, de végül megtanulta elfogadni őket, mert meglátta benne a különlegességet.
„Mélységesen megdöbbentett, amikor megtudtam, hogy első könyvemet, a Szeplős Eperke címűt, a Trump-kormányzat betiltotta a védelmi minisztérium által működtetett iskolákban” – írta Julianne Moore az Instagram-oldalán.
A színésznő, aki 2014-ben Oscart kapott a Still Alice című drámában nyújtott alakításáért, így folytatta: „Ezt a könyvet a gyerekeimnek és más gyerekeknek írtam, hogy emlékeztessem őket arra, hogy mindannyian kihívásokkal nézünk szembe, de az emberségünk és a közösségünk összeköt bennünket”.
Eredeti címén a Freckleface Strawberry hivatalos leírásában az áll, hogy „ha szeplős vagy, a következő dolgokat próbálhatod ki: 1. Tüntesd el őket. Kivéve, hogy a lemosásuk nem működik. 2. Fedd el őket. Kivéve, hogy anyukád felháborodik, ha filctollat használsz. 3. Eltűnsz. Hmm, de hova mennél? Van még egy dolog, amit kipróbálhatsz: 4. ÉLNI VELÜK! Mert végülis azok a dolgok, amik mássá tesznek, azoktól leszel TE. Julianne Moore elismert színésznőtől és LeUyen Pham díjnyertes illusztrátortól egy elragadó történet egy kislányról, aki más… mint mindenki más”.
Julianne Moore megjegyzi, ő maga is a Védelmi Minisztérium által működtetett iskolában, a Frankfurt American High Schoolban végzett, és egy vietnami háborús veterán lánya.
Bejegyzésében felidézte ezeket a tényeket, és bevallotta: nagyon szomorú, hogy „azok a gyerekek, akik olyanok, mint én voltam, akik egy katonai szolgálatot teljesítő szülővel nőttek fel, és egy [a Védelmi Minisztérium által működtetett] iskolába jártak, nem férhetnek hozzá egy olyan könyvhöz, amelyet olyan valaki írt, akinek az élettapasztalata annyira hasonlít az övékéhez”.
„Nem tehetek róla, de elgondolkodom azon, hogy mi olyan ellentmondásos ebben a képeskönyvben, hogy az amerikai kormánynak be kell tiltania. Mélységesen elszomorít, és soha nem gondoltam volna, hogy ilyesmit fogok látni egy olyan országban, ahol a szólás- és gondolatszabadság alkotmányos jog” – hangsúlyozta Moore.
A színésznő külön köszönetet mondott a Pen Americának, az irodalmi aktivizmussal foglalkozó nonprofit szervezetnek, amiért felhívta a figyelmét a betiltásra. Az Instagramon megosztott posztban a Pen America megjegyezte, hogy Moore könyvén kívül más gyerekkönyveket is betiltott az új Trump–kormány.
Egyelőre azonban nem világos, hogy összefüggés van-e az intézkedés és a nagy port kavaró DEI–program között, amelyről köztudott, hogy mélyen szembemegy a sokszínűség és a befogadás ösztönzésével.