A magyar youtuber és humorista egy őszinte bejegyzésben vázolta fel a lehetőségeit, amennyiben a kormány elfogadja az úgynevezett „átláthatósági” törvénytervezetet. Pottyondi Edina úgy érzi, ha megszületik ez a döntés, a nézetei miatt ő is felkerül „a NER halállistájára”, ami azt jelenti, vagy feladja a szakmáját és az elveit, vagy elköltözik Magyarországról.
Az influenszer így fogalmazott a Facebookon: „A törvénytervezet nyilvánvalóan fenyegetés minden olyan kormánykritikus platformra, amit a NER ellenségként azonosít. Miután a nevem szerepel a SzuverenitásGestapo egyik jelentésében, valószínűleg én is felkerülök a NER halállistájára. Ugyanis olyan kijelentéseket, amiben a kétségeimet hangoztatom Magyarország demokratikus jellege kapcsán, azt hiszem, hogy bőven találnak”.
Pottyondi Edina azt is megjegyezte, „a nagyapámat elvitték a kommunisták, a sváb rokonok közül többet kitelepítettek, a keresztszüleim a rendszerváltás előtt disszidáltak, mert kilátástalannak látták a jövőt. Nem hittem, hogy az én életemben is eljön az a pont, hogy komolyan el kell gondolkodnom a hazám elhagyásán. Elmondhatatlanul megrendítő érzés” – véleményezett a tartalomgyártó komikus.
Amennyiben érvénybe lép a jogszabály, Pottyondi számára két lehetőség marad: a videózást végleg abbahagyja, nem ad ki több könyvet, a Donably felületet is bezárja, és kizárólag csak a stand-upból próbál majd megélni, már ha teheti. A másik opció, ha külföldre költözik, és onnan szervezi tovább az eddigi tevékenységeit. Tüntetni viszont nem fog, és azt is megindokolta, hogy miért.
„Én csak egy komikus vagyok, erre a feladatra pedig úgy hiszem, hogy most olyan ember kell, aki képes megszervezni a szakszervezeteket, aki képes maga mögé állítani a közszférában dolgozókat, aki képes a tüntetésből országos sztrájkot csinálni. Minden békés eszközt kipróbáltunk, 150 ezren tiltakoztunk, de még csak annyit sem értünk el, hogy legalább a gyermekotthonokban európai állapotok legyenek. És ezután csak egyetlen követelésünk lehet a kormányzat felé. Nem az, hogy engedjék a Prideot, nem az, hogy ne csesztessék a kormánytól független médiumokat, nem az, hogy vizsgálják ki a Kegyelmi-ügyet, hanem az, hogy takarodjanak” – fogalmazott Pottyondi Edina.
Mint ismert, május 14-én reggel Halász János fideszes képviselő a parlament elé terjesztette „a közélet átláthatóságáról” szóló törvénytervezetet, amelyet később Orbán Viktor, Rogán Antal, Semjén Zsolt és több fideszes politikus is támogatott. A tervezet alapján a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) a kormánynak jegyzéket készíthetne azokról a szervezetekről, amelyek a hivatal szerint „külföldi érdekeket kiszolgálva veszélyeztetik Magyarország szuverenitását”.
A listázott szervezetek egyebek mellett nem fogadhatnának el egyszázalékos szja-felajánlásokat, csak a NAV engedélyével kaphatnának külföldi támogatásokat, a vezetőik pedig kiemelt közszereplőnek minősülnének – írja a 24.hu. A civil szervezeteket és a független sajtót támadó törvénycsomag ellen a legnagyobb magyar hírszerkesztőségek is hangot emeltek.
Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója is felszólalt a tervezet ellen. Szerinte „túl azon, hogy jogilag értelmezhetetlen, a mögötte meghúzódó förtelmes szándék az igazán megrendítő. Nem rendelkezik a jog méltóságával és minőségével, ez puszta düh, gonosz szándék és rosszindulat. Az igazi veszélye abban rejlik, hogy ez valójában nem a Lex Lánczi, hanem a bárki ellen, bármiért, bármikor törvény. Nagyon nagy bajban lehet a hatalom, hogyha szükségét érzi ennek a szabályozásnak”.
Az Országgyűlés előzetes napirendje szerint a törvényjavaslatot június 10-én bocsátják szavazásra, de kivételes eljárásban már a héten döntés születhet az új jogszabály érvénybe léptetéséről.