Várhatóan az Alexandra pódium lesz a helyszíne a Rupáner-konyha első nyilvános bemutatkozásának december elején, amikor Rupáner-Gallé Margó, a népszerű hartai írónő személyesen és „élőben” mutatja be néhány receptjét az írónő Nászajándék Salzburgból című regényének megjelenése alkalmából.
A bajor-magyar monarchia annak a különlegességnek a fantázianeve, amelyben a klasszikus bajor krém és a magyarok egyik nosztalgikus kedvence, a gesztenyepüré találkozik egymással.
Rupáner-Gallé Margó a magyar és németajkú Harta nagyközségben él férjével és két pici gyermekével, de egyetemi évei és hosszabb németországi tartózkodása idején bőven elegendő élményt szerzett romantikus regényeihez. Az általa kitalált receptek első fogyasztója természetesen a család, de a magyar és a bajor konyha elemeinek keverése mellett a Rupáner-konyhának más jellegzetességei vannak, például a parasztházak mellett Magyarországon is megtalálható fűszerkertből származó alapanyagok felhasználása. Nem jelentéktelen körülmény, hogy mivel az első recepteket RGM terhessége hónapjaiban találta ki, azok összeállításakor mindig gondol az állapotos nők és a kismamák különleges táplálkozási igényeire.
Margó eddigi receptjei közül ízelítőként most kettőt küldünk:
Bajor-magyar monarchia
Ez a desszert a klasszikus bajor krém és a magyarok egyik nosztalgikus kedvencének, a gesztenyepürének a keveréke. Bár a gesztenyepüré annak idején a magyarok által vált monarchiabeli cukrászati csemegévé, mégsem hazai specialitásról van szó. Ennek ellenére mind a magunkénak érezzük, hiszen kis hazánkban mindenkinek van hozzá fűződő emléke, élménye.
Egyébként a gesztenyepüré esetében egy klasszikus téli időszakban népszerű francia desszerttel van dolgunk, melyet utalva a havas hegyre emlékeztető tejszín halomra, Mont Blanc névre kereszteltek.
Hozzávalók:
4 lapzselatin
1 vaníliarúd
500 ml tej
1 csipet só
5 tojássárgája
100 g cukor
250 g habtejszín
mirelit gesztenye
tejszínhab
étcsokoládé
Elkészítése:
Először az alsó réteget, a vaníliás bajor krémet készítjük el.
A zselatint hidegvízbe áztatjuk, a vanília rudat hosszában elvágjuk, kikaparjuk a belsejét, majd a tejet felfőzzük a sóval, a vanília belsejével-, és a héjával. Ha ez kész, félrehúzzuk a tűzről, és kiemeljük a vanília rudat.
A tojások sárgáját és a cukrot mixer, vagy habverő segítségével krémesre keverjük, óvatosan, apránként hozzákeverjük a tejet is, majd a tojásos tejet visszaöntjük a fazékba.
Fakanállal folyamatosan kevergetve melegítjük (nem főzzük, különben kicsapódik a tojás sárgája!), ameddig nem kezd sűrűsödni. A krémnek akkor van megfelelő állaga, amikor már nem folyik le azonnal a kanálról. Ha óvatosan ráfújunk a kanálra, a krém nyomán finom duzzadások képződnek, amik egy rózsára emlékeztetnek.
Ekkor a krémet öntsük egy tálba, nyomkodjuk ki a zselatint, és oldjuk azt fel a forró krémben. Helyezzük hidegre a krémet, néha keverjük át. Verjük fel a habot, és ha a krém zselésedni kezd, óvatosan keverjük hozzá a tejszínt.
Kanál, vagy habzsák segítségével töltsük a krémet kelyhekbe (körülbelül a magasságának a kétharmadáig), és tegyük két órára hűtőszekrénybe.
Ezután kerülhet rá a gesztenye, amit tejszínhabbal és csokoládéval díszítünk.
Díszítés:
Én a csokoládét gőz fölött megolvasztottam, sütőpapíron vékonyan elkentem, majd hagytam hűtőben újra megszilárdulni. Ekkor egy virágos kiszúró forma segítségével készítettem el a díszt, ill. csokoládéforgácsot faragtam róla egy zöldséghámozóval.
Amire ügyelni kell a szaggatás során, hogy amikor kivesszük a hűtőből a csokoládét, egy kicsit várni kell, különben nagyon törékeny a csoki!
Sörperec-pizza magyarosan
A recept alapja a mindenki által jól ismert, és szeretett bajor perec, ami a pizza tésztájaként szolgál, a feltétek pedig igazán magyaros hozzávalók.
Amire szükségünk lesz:
A tésztához:
600 g finomliszt
1 teáskanál kristálycukor
1 teáskanál só
360 ml langyos víz
2 csomag szárazélesztő
8 evőkanál étolaj
Szódabikarbónás oldathoz:
10 g szódabikarbóna
125 ml víz
Pizza alap:
tejföl
1 tojássárgája
Feltétek:
házi sonka
póréhagyma
kolbász
edámi sajt
Vagy ki mit szeretne!
1. lépés:
A tészta hozzávalóit én a kenyérsütő gépbe öntöttem, és dagasztás programra állítottam.
Aki kézzel szeretné (vagy kénytelen) kidolgozni, annak a leírás a következő:
Az élesztőt 360 ml langyos vízben felfuttatjuk. A többi hozzávalót egy tálban összekeverjük, hozzáadjuk az élesztős vizet és az olajat, majd sima tésztává dolgozzuk. A tálat meleg helyre tesszük, és kb. a duplájára kelesztjük.
2. lépés
Ameddig a tészta kel, előkészítjük a feltéteket.
3. lépés
Az elkészült tésztát egy lisztezett felületen újra átdolgozzuk, négyzet alakúra nyújtjuk (az, hogy milyen vékonyra, ízlés kérdése), majd az átlók mentén, négy háromszögre vágjuk, amiknek a széleit, kb. 2 cm magasságig visszatekerjük. Ez lesz a pereme a pizzánknak.
A tésztát félretesszük, hogy a felülete száradjon egy kicsit.
4. lépés
A sütőt melegítsük elő 200 fokra, majd készítsük elő a szódabikarbónás oldatot. Egyszerűen a vizet forraljuk fel a szódabikarbónával. Az elkészült oldattal egyenletesen kenjük be a tészta peremeit, ez adja meg majd a tészta barnás színét. Ez az oldat egyébként csak egy magyarosított, hamis változat, ami a nátron-lúgos oldatot helyettesíti. Ezt két okból is mellőztem, egyrészt azért, mert a nátron nálunk nagyon nehezen beszerezhető, másrészt azért, mert könnyen, nagyon veszélyes égési sérüléséket tud okozni.
5. lépés
A tojás sárgát keverjük el a tejföllel, kenjük meg vele a pizzát, tegyük rá a feltéteket, majd a legvégén a reszelt sajtot.
6. lépés
A pizzát a sütő alsó rácsán süssük tizenöt percig, majd a középsőn még annyi ideig, ameddig szép aranybarna nem lesz.