Sokan kíváncsiak vagyunk, hogy az idei perzselő nyárhoz képest miként alakul majd a következő évi vakációnk. De nem biztos, hogy erre a választa számítottunk. Az előrejelzések szerint ugyanis 2025 az eddiginél is forróbb lehet.
A Met Office időjárásról szóló jelentésében azt állítja, „a globális átlaghőmérsékletet tekintve, 2025 valószínűleg a három legmelegebb év egyike lesz a feljegyzésekben, közvetlenül 2024 és 2023 után” – írja az AFP hírportál.
Jövőre a bolygónkon mért felmelegedés várhatóan 1,29-1,53 Celsius fokkal lesz nagyobb az iparosodás előtti időszakhoz (1850-1900) képest, vagyis a Földünk hőmérséklete átlagosan 1,41 Celsius fokkal lesz melegebb, állítja a brit ügynökség.
A szakértők szerint a globális felmelegedés mellett az El Nino természeti jelenség vége okozta a 2023-2024-ben megemelkedett átlaghőmérsékletet, amelynek azonban lehűlést kellett volna eredményeznie.
„Érdekes módon azonban 2025-re magas globális hőmérsékletet jósolnak, annak ellenére, hogy a trópusi Csendes-óceán régiója a La Nina-fázisba lép, ami általában kissé hűvösebb körülményeket eredményez” – mutatott rá Adam Scaife professzor a Met Office-tól.
A brit ügynökség azt is jelezte, hogy várhatóan 2024 lesz a valaha mért legmelegebb év világszerte, meghaladva 2023-at, és „szinte biztos, hogy először haladja meg az 1,5 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletet, az iparosodás előtti szinthez képest”. Ez a becslés megegyezik az európai Kopernikusz obszervatórium hétfőn közzétett megállapításaival. Bár a küszöbérték átlépését hosszútávon tanulmányozzák, ez mindenképp egy „mérföldkő az éghajlat történetében, amely elgondolkodtat bennünket” – kommentálta a jelentést felügyelő Nick Dunstone.
Ez a szimbolikus küszöbérték megfelel a 2015-ös párizsi megállapodásban szereplő legambiciózusabb határértéknek, amelynek célja, hogy a globális felmelegedést jóval 2 Celsius fok alatt tartsa, és folytassa az erőfeszítéseket a globális felmelegedés 1,5 Celsius fokra való korlátozására.
Az ENSZ legfrissebb számításai szerint azonban a világ nem jár jó úton a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és a már megfigyelt aszályok, hőhullámok vagy heves esőzések súlyosbodásának elkerülése felé, amelyek már számos pusztítást végeztek globális szinten.
A nemzetek jelenlegi politikája a 3,1 Celsius fokos „katasztrofális” felmelegedés felé vezeti a világot, vagy a szintén veszélyes, de mégis alacsonyabb 2,6 Celsius fok felé, ha betartják a helyzet javítására tett ígéreteket – jegyzi meg az AFP az ENSZ Környezetvédelmi Programjára (UNEP) hivatkozva.