Az amerikai pénzügyminiszter szerdán szankciókat jelentett be az orosz Rosneft és Lukoil olajcégek ellen, mert „Oroszország nem kötelezte el magát komolyan az ukrajnai háború befejezését célzó békefolyamat mellett.”
„Tekintettel arra, hogy Putyin elnök nem hajlandó véget vetni ennek az értelmetlen háborúnak, a Pénzügyminisztérium szankciókat vezet be a Kreml háborús gépezetét finanszírozó két legnagyobb olajcég ellen” – közölte Scott Bessent pénzügyminiszter egy nyilatkozatban, hozzátéve, hogy szükség esetén további lépésekre is készek.
Beszédében bejelentette, hogy az amerikai elnök csalódott az ukrajnai háborúval kapcsolatos tárgyalások jelenlegi állása miatt, egy nappal azután, hogy a Donald Trump és Vlagyimir Putyin közötti budapesti találkozót határozatlan időre elhalasztották.
Az amerikai államfő szerdán jelentette be, hogy diplomáciai előrelépés hiányában úgy ítélte meg, nem megfelelő az időpont a találkozóra. „Nem tűnt helyénvalónak találkozni Vlagyimir Putyinnal, ezért lemondtam” – indokolta Trump az orosz elnökkel tervezett találkozó felfüggesztését.
A Kreml azonban szerdán bejelentette, hogy a találkozó előkészületei „folytatódnak”, de elismerte, hogy „nehéz folyamatról” van szó.
Az amerikai államfő a NATO főtitkárával, Mark Rutte–tal az Ovális Irodában tartott találkozó során azt mondta, „úgy érezte, itt az ideje hatalmas szankciókat bevezetni Oroszország ellen.” Ugyanakkor elmondása szerint abban reménykedik, hogy ezeknek nem kell sokáig érvényben maradniuk.
Trump sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásai Putyinnal eredménytelenek maradtak. „Vlagyimirral minden alkalommal jó beszélgetéseket folytatunk, de azok nem vezetnek sehova” – mondta az elnök újságírói kérdésekre válaszolva.
Eközben az Európai Unió tagállamai szerdán megállapodtak a Moszkva elleni 19. szankciócsomagról, amelynek legjelentősebb intézkedése az orosz földgáz EU-országokba történő behozatalának 2027-ig történő tilalma lehet. Ezt a „csomagot” csütörtökön fogadják el, az EU állam- és kormányfői és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csúcstalálkozója előtt.
Ez az Európai Bizottság által tavasszal javasolt intézkedés széles körű támogatást kapott a tagállamoktól. Szlovákia és Magyarország, amelyek tengerparttal nem rendelkező országokként nagyban függnek az orosz olajtól, ellenezték az intézkedést, de kisebbségben maradtak.
Donald Trump korábban felszólította az európai országokat, hogy hagyjanak fel az orosz fosszilis tüzelőanyagok vásárlásával, és elítélte ennek abszurditását, mert ez Vlagyimir Putyin ukrajnai háborújához való hozzájárulást jelent.
„Európának gyorsabb tempót kell felvennie. Nem folytathatja a jelenlegi gyakorlatot. Olajat és földgázt vásárol Oroszországtól, miközben konfliktusban áll azzal az országgal. Ez szégyenletes Európa számára” – mondta Trump még szeptemberben.