Bár egy viszonylag biztonságos világban élünk, az évszázadok eseményei, amelyek elvezettek ehhez a modern korhoz, komoly tanulságokat hordoznak. Megszűntek ugyan bizonyos veszélyek és fenyegetések, de ez még nem jelenti azt, hogy az emberek nyugodtan hátradőlhetnek. Erre alapozva Bill Gates úgy fogalmazott, ha újra fiatal lenne, most nem csak az atomháborútól félne, mint ahogyan azt a hidegháború idején mindenki tette.
A Microsoft alapítója a Computer History Museumnak adott interjújában így fogalmazott: „Van, tudod, körülbelül négy vagy öt nagyon ijesztő dolog, és az egyetlen, amit igazán megértettem és ami miatt sokat aggódtam, amikor fiatal voltam, az az atomháború volt” – idézte az amerikai milliárdost a Business Insider.
Gates, aki 2020-ban visszavonult a Microsoft igazgatótanácsából, és ma a Gates Jótékonysági Alapítványt vezeti, megosztotta nézeteit a társadalmat fenyegető új kockázatokról.
Ha az emberiségnek van amitől tartania, akkor „ma azt hiszem, hozzáadhatnánk az éghajlatváltozást, a bioterrorizmust/járványokat és a mesterséges intelligencia feletti némi ellenőrzés fenntartását” a fent említett atomháborúhoz – nyilatkozta Gates.
A milliárdos a társadalmi polarizációt is lehetséges problémaként sorolta fel, hozzátéve, hogy „a fiatalabb generációnak nagyon kell aggódnia ezek miatt a dolgok miatt”.
Bill Gates nem először emel hangot az aggályainak. Egy 2023-ban, a személyes blogján írt bejegyzésében kifejtette, a családja gyarapodásával egyre inkább aggódni kezdett a társadalmi biztonság és jólét miatt.
„Egy unoka arra késztet, hogy elgondolkodj azon, mit tehetsz azért, hogy a jövő jobb legyen – politika, egészségügy, éghajlat stb” szempontjából – fogalmazott a milliárdos. Ettől eltekintve, optimista marad a jövőt illetően, bár azt állítja, a társadalom az intelligencia válságában is szenved.
Gates megjegyezte, bár a mesterséges intelligencia (AI) ebben megoldást jelenthet, félő, hogy egy újabb problémát is rejteget. Annak ellenére, hogy egyes kutatók katasztrofális lehetőségekre figyelmeztetnek az AI-vel kapcsolatban – amelyekkel Gates is tisztában van, a milliárdos mégis úgy véli, hogy a technológiát igenis lehetne produktívan használni.
„Nincs elég orvosszakértőnk, tudod, emberünk, hogy kordában tartsuk a dolgokat, vagy hogy matematikát oktassunk a hátrányos helyzetű területeken. Az intelligenciából pedig hiány van, ezért ezt a piaci rendszert használjuk arra, hogy valamilyen módon fenntartsuk. A mesterséges intelligencia idővel – és az emberek vitatkozhatnak az időtartamokról – alapvetően ingyenessé teszi az intelligenciát” – vélekedett Bill Gates, aki szerint a következő generációk még mindig jobb helyzetben lesznek, amennyiben kezelik ezeket a kockázatokat.
„Ha meg tudunk oldani néhány ilyen nagy problémát, akkor a dolgok sokkal jobbak lesznek. Az Alzheimer-kór, az elhízás, a HIV ellenszere, a gyermekbénulás, a kanyaró és a malária megszüntetése. Az innováció üteme ma nagyobb, mint valaha” – hangsúlyozta a Microsoft alapítója.