Egy 4 éves kisfiú véletlenül összetört egy lenyűgöző leletnek számító körülbelül 3500 éves kerámia edényt egy izraeli múzeumban.
A haifai Hecht Múzeum szerint az edény Kr. e. 2200 és 1500 közötti időszakra datálható, és ritka leletnek számít, mivel épségben találták meg. Az edényt a múzeum bejáratánál állították ki, és nem védte üvegfal, mivel a múzeum hisz abban, hogy a kiállított tárgyaknak úgy van igazi varázsa, ha mindenféle akadály nélkül szemlélhetik meg azokat az érdeklődök, ezért igyekeznek a lehető legtöbb tárgyat hasonlóképpen kiállítani.
A fiú apja, Alex elmondta, hogy fia megdöntötte a vázát, mert kíváncsi volt, van-e benne valami, így az leesett az állványról, és összetört.
Az édesapa azt is elmondta, hogy sokkolta az incidens, és az első pillanatokban el sem akarta hinni, hogy az valóban megtörtént. A kisfiú szintén megijedt, és miután Alex megnyugtatta, beszélt a biztonsági őrrel.
Mivel egyértelmű balesetről volt szó, nem pedig szándékos rongálásról, a múzeum dolgozói elnézően kezelték az esetet, és visszahívták a családot, hogy néhány nappal az incidens után részt vegyenek egy szervezett tárlatvezetésen.
„Vannak olyan helyzetek, amikor a kiállítási tárgyakat szándékosan megrongálják, és az ilyen eseteket nagyon szigorúan kezeljük, beleértve a rendőrség bevonását is” – mondta Lihi Laszlo, a múzeum képviselője a BBC-nek.
„Ebben a helyzetben azonban nem erről volt szó. Az edényt véletlenül rongálta meg egy múzeumlátogató gyerek, és mi ennek megfelelően reagálunk.”
A múzeum megbízott egy szakértőt az edény restaurálásával, így az rövidesen újra kiállításra kerülhet. A fiú édesapja azt mondta, megkönnyebbült a tudattól, hogy a kerámiaedényt, amelyet valószínűleg helyi termékek, például bor és olívaolaj szállítására használták, helyreállítják, de sajnálja, hogy az már soha nem lesz ugyanaz a darab.
Az edény a bibliai Dávid és Salamon királyok ideje előtt készült, és a Földközi-tenger keleti partján fekvő Kánaán vidékére jellemző darab. A régészeti ásatások során talált hasonló kerámiák általában töröttek vagy hiányosak, ezért ez lenyűgöző leletnek számított.
A múzeum az incidens után is ragaszkodik ahhoz, hogy amikor csak lehetséges, a tárgyakat korlátok és üvegfalak nélkül állítsa ki.