Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásában összegezte az elmúlt 50 nap eredményeit.
„Tegnap volt 50 napja annak, hogy letettem az esküt, holnap pedig 7 hete, hogy megalakult a Tisza-kormány” – mondta Magyar Péter, aki szerint az előző kormány rendkívül súlyos állapotban hagyta hátra az országot.
A kormányfő úgy fogalmazott, hogy „50 nap, 1200 óra, ennyi ideje dolgozunk Magyarországért”, majd felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyeket a Tisza-kormány az első hetekben megtett. Ezek közé sorolta több önálló minisztérium felállítását, a kórházi klímaprogram elindítását, az átvilágítások megkezdését, valamint a közlekedést, az egészségügyet, az oktatást és a gyermekvédelmet érintő lépéseket.
A kormányfő szerint „visszatértünk Európába”
A miniszterelnök beszédében kiemelte, hogy a Tisza-kormány megszüntette a rendeleti kormányzást, csökkentette a képviselői fizetéseket, és elfogadta a miniszterelnöki mandátum nyolc évben való korlátozását.
Történelmi jelentőségűnek nevezte az uniós források lehívásához szükséges korrupcióellenes törvénycsomagot, és arról is beszélt, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványok helyzetének rendezésével a magyar diákok ismét részt vehetnek az Erasmus-programban.
„50 nap alatt visszatértünk Európába” – fogalmazott, majd kitért a V4-ek újraindulására, valamint a kárpátaljai kisebbség jogaival kapcsolatos megállapodásra is.
Hőség, rendkívüli intézkedések és 130 ezer liter ivóvíz
A miniszterelnök beszédében a hőhullám miatt elrendelt intézkedésekről is beszámolt. Elmondása szerint a hétvégén 130 ezer liter ivóvizet osztottak ki, miközben továbbra is rendkívüli intézkedések vannak érvényben.
„Továbbra is tűzgyújtási tilalom van” – hangsúlyozta.
A kormányfő emlékeztetett arra is, hogy hétfőre és keddre a közszférában lehetőség szerinti otthoni munkavégzést rendeltek el.
„Mára és keddre a közszférában a lehetőségek szerinti otthoni munkavégzést rendeltünk el” – mondta Magyar Péter.
Éles bírálatot fogalmazott meg az előző kormánnyal szemben
A beszéd egyik leghangsúlyosabb része az előző kormány bírálata volt. Magyar Péter szerint Orbán Viktor és kormánya rendkívül súlyos örökséget hagyott maga után, amelyet a Tisza-kormánynak kell kezelnie.
A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy az előző években olyan állapot alakult ki az országban, amelyet a mostani kormánynak kell helyrehoznia. A gazdasági helyzet, a beruházások sorsa, az átvilágítások, a közmédia ügye, az illegális migráció és a nemzetbiztonság kérdése is a hétvégi informális kormányülés témái között szerepelt.
„Az önök gyurcsányi pillanata évtizedekig tartott” – mondta Magyar Péter a fideszes képviselőknek címezve.
A kormányfő szerint a 2026-os költségvetési hiány meghaladná a 8 százalékot, ha a kormány nem tudta volna hazahozni az uniós forrásokat.
„A 2026-os költségvetési hiány meghaladná a 8 százalékot, ha a Tisza-kormány nem tudta volna hazahozni az EU-s forrásokat” – hangsúlyozta.
Alaptörvény-módosítás, társadalmi egyeztetés és vagyonvisszaszerzés
A miniszterelnök beszélt az Alaptörvény 17. módosításáról és a Nemzeti Vagyonvédelmi és Visszaszerzési Hivatalról is. Közlése szerint a beérkezett vélemények 95 százaléka támogatja az Alaptörvény-módosítást, és a válaszadók több mint fele konkrét javaslatokat is megfogalmazott.
Magyar Péter azt mondta, több százezren keresték fel a kormány honlapját, és 23 ezren küldtek választ. Hangsúlyozta, hogy a társadalmi egyeztetésre nem használtak közpénzt.
