KezdőlapHírekMagyar Péter megszólalt, miután Polgár Judit bejelentette, nem vállalja az államfő szerepét

Magyar Péter megszólalt, miután Polgár Judit bejelentette, nem vállalja az államfő szerepét

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!


Polgár Judit elutasította a köztársasági elnöki felkérést, döntése pedig rövid időn belül politikai reakciók sorát indította el. Magyar Péter köszönetet mondott a sakknagymesternek, a kormánypárti megszólalók sajnálatukat fejezték ki, a Fidesz és a KDNP politikusai viszont a miniszterelnök kudarcaként értékelték a történteket.

Hirdetés

A világ valaha volt legeredményesebb női sakkozója hétfő este jelentette be, hogy nem kíván Magyarország következő köztársasági elnöke lenni. Döntését azzal indokolta, hogy nem érez magában elegendő erőt egy megosztott nemzet egyesítésével járó történelmi felelősség vállalásához. A visszautasításról nemzetközi lapok is beszámoltak.

Magyar Péter továbbra is számít Polgár Juditra

Magyar Péter közvetlenül Polgár Judit bejegyzése alatt reagált a döntésre. Üzenetében megköszönte mindazt, amit a sakknagymester sportolóként, oktatóként és Magyarország nemzetközi képviselőjeként tett.

„Kedves Judit! Köszönjük azt a rengeteg mindent, amit Magyarországért tett! Talán sok millió magyar ember nevében mondhatom, hogy ha másként is, de a jövőben is számítunk Önre”írta a miniszterelnök.

Hirdetés

Magyar Péter korábban arról is beszélt, hogy Polgár Judit nem az egyetlen személy, akinek a neve felmerült a köztársasági elnöki tisztséggel kapcsolatban. Közlése szerint „legalább tíz komolyan vehető államfőjelöltre érkezett javaslat”.

A sakknagymester elutasítása után így új jelöltet kell választani azok közül, akiket a kormányoldal alkalmasnak tart az átmeneti időszak államfői feladatainak ellátására.



Polgár Judit
Fotó: Polgár Judit/Facebook

Tanács Zoltán szerint Polgár Judit tökéletes államfő lett volna

Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter szintén Polgár Judit bejegyzése alatt fejezte ki sajnálatát. Úgy vélte, a sakknagymester sportteljesítménye, politikán felül álló személyisége, valamint a fiatal generációk iránti elkötelezettsége egyaránt alkalmassá tette volna a tisztségre.

„Kedves Judit! Szerintem Ön tökéletes köztársasági elnök lett volna, politikán felül álló, fantasztikus teljesítményt letevő emberként, aki mindig szívén viselte a hazája és a jövő generációk sorsát. Sajnálom, hogy így alakult”fogalmazott Tanács Zoltán.

Hirdetés

A miniszter értékelése szerint Polgár Judit éppen pártpolitikai függetlensége miatt tölthette volna be hitelesen a köztársasági elnöki szerepet.

Bódis Kriszta szerint méltatlan támadások érték a sakknagymestert

Bódis Kriszta kormánybiztos szintén sajnálattal fogadta a döntést, de azt írta, megérti Polgár Judit visszalépését. Szerinte a jelölésének híre után a sakknagymester rengeteg olyan bántást kapott, amelyet egyáltalán nem érdemelt meg.

A felkérés bejelentése után politikai vita bontakozott ki Polgár Judit alkalmasságáról, közéleti tapasztalatáról és arról, milyen egyeztetés előzte meg nevének nyilvánosságra kerülését. A támogató megszólalók pártok felett álló személyiségként méltatták, bírálói elsősorban politikai és alkotmányjogi tapasztalatának hiányát emelték ki.

Rétvári Bence Magyar Péter első látványos kudarcáról beszélt

A KDNP frakcióvezetője, Rétvári Bence másként értékelte a történteket. Török Gábor politikai elemző korábbi megfogalmazását idézve azt állította, hogy Polgár Judit elutasítása Magyar Péter első látványos politikai kudarca.

Rétvári Bence szerint a miniszterelnök erőszakosnak tartott politikai stílusa több lehetséges jelöltet is elriaszthat a szerepvállalástól. A KDNP politikusa így nem csupán egy személyes döntésként, hanem a jelölési folyamat és a kormányfő politikai módszerének következményeként értékelte a visszautasítást.

Bóka János Magyar Pétert tette felelőssé

Bóka János, akit jó eséllyel a Fidesz következő frakcióvezetőjeként emlegetnek, helyesnek nevezte Polgár Judit döntését.

„Polgár Judit az egyetlen jó döntést hozta”írta.

Bóka János szerint a sakknagymester körül kialakult helyzet méltatlanná vált, ennek felelőssége pedig Magyar Pétert terheli.

Hirdetés
RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet