Igen, jól olvasod: a high-tech vállalat ezzel a különös intézkedéssel venné fel a harcot a világbetegségek ellen. A Google a tűzre tüzet módszerrel szeretne véget vetni az életveszélyes szúnyogok elszaporodásának, ezért 32 millió, baktériumok által módosított és ártalmatlan szúnyoghímet bocsátana szabadon Kaliforniában és Floridában.
Az elvük az, hogy csökkentsék a vérszívópopulációt, és ezt lehetőleg vegyszermentesen, génmódosítások nélkül, minél környezetbarátabban tegyék. A vállalat olyan high-tech megoldást talált a problémára, amely akár működhet is. A Google projektje jelenleg az engedélyeztetési fázisban van: ha elbírálják, akkor a vállalat azonnal gyakorlatba is ültetné.
A techmogul jó esélyekkel indul a Debug-programmal: komoly indokra építi fel a tervét. A vállalat azzal érvel, hogy a szúnyogok több ember halálát okozzák, mint az összes többi állat együttvéve. Nem azért veszélyesek, mert csípnek, hanem mert olyan betegségeket terjesztenek, amelyek halálos kimenetelűek. A Google a statisztikai adatokat is megvizsgálta: míg a kígyók évi 100–140 ezer halálesetért felelősek, addig a szúnyogok, az általuk terjesztett malária, dengue-láz, sárgaláz, Zika-vírus által 600-800 ezer emberrel végeznek – foglalta össze a HVG.
A probléma amiatt sem elhanyagolható, hogy a vérszívók által terjesztett kórok zömére nincs ellenszer, sem pedig hatékony védekezési módszer. Lehetetlen ugyanis a bolygó összes állóvízét feltérképezni és lárvamentesíteni, míg a vegyszerek amellett, hogy mérgezőek, idővel elveszítik a hatékonyságukat. Emiatt merült fel az opció, miszerint kutyaharapást a szőrével kell gyógyítani – azaz a „rossz” szúnyogokat „jókkal” kell hatástalanítani.
A Google azt is tudja, ez miként lehetséges: fogságban tartott hím szúnyogokat sterilizáltak, teljesen biztonságos (génmanipuláció- és vegyszermentes) módszerekkel – ezeket engednék most szabadon. További hasznos tudnivaló, hogy a hímek nem csípnek, így semmilyen veszélyt nem jelentenek a lakosságra.
Fajon belül viszont fontos szerepet kapnak: amikor egy „kezelt” hím párosodik egy vadon élő nősténnyel, a peték nem kelnek ki. A vadon élő populáció száma így minden egyes generációval exponenciálisan zsugorodik, és idővel egyre kevesebb lesz a rossz szúnyog – summázza a projekt lényegét a HVG.
Hasonló próbálkozás már hozott eredményeket Szingapúrban, ezért is fűz nagy reményeket a friss Debug-projektjéhez a Google. Bár ennek is megvannak a maga kockázatai – például mi van, ha emberi mulasztás történik, amely éppen azt a világválságot eredményezi, amit a vállalat megfékezni próbál; vagy milyen hatással lesz az ökoszisztémára egy teljes faj kihalása? –, a szakemberek mindenre felkészültek.
Az emberi hiba kiküszöbölése érdekében a Google mérnökei mesterséges intelligenciával és számítógépes látással felszerelt automatizált nevelőrendszereket telepítenek, hogy megbízhatóan elkülönítsék az ártalmatlan hímeket a veszélyes nőstényektől – írja a HVG. Az ökoszisztémára gyakorolt káros hatástól pedig szintén nem kell tartani: kutatások támasztják alá, hogy abszolút semmi nem fog történni, ha kihalna egy veszélyes szúnyogfaj Amerikában.
„Akkor kezdenék aggódni a környezeti következmények miatt, ha a Google az őshonos szúnyogfajokat venné célba” – idézte Nathan Burkett-Cadenát, a Floridai Egyetem ökológusát a HVG.
