Az EPFL (Lausanne-i Svájci Szövetségi Technológiai Intézet) és a Lausanne-i Egyetemi Kórház mély agyi stimulációs (DBS) kísérletei segíthetnek a lebénult betegeknek visszaadni a járás képességét.
A mély agyi stimuláció (deep brain stimulation, DBS) során a páciens agyába elektródákat ültetnek, és ezeken keresztül elektromos impulzusokkal stimulálják az idegsejteket. Ezt az eljárást általában mozgászavarokkal, például Parkinson-kórral küzdő betegek kezelésére használják – írja a Fox News.
Az új kutatások különlegessége, hogy egy olyan agyi területet céloztak meg, amit eddig nem kapcsoltak össze a járás képességével. A hipotalamusz ugyanis olyan funkciókért felel, mint az evés vagy az alvásból való felébredés.
A kutatás során két gerincvelő-sérülést elszenvedett betegen tesztelték az új eljárást. Amint a kezelést megkezdték, az első beteg rögtön érezni kezdte a lábait, ha pedig fokozták a stimulációt, „késztetést érzett arra, hogy járjon.”
A kutatók számára ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy a megfelelő agyterületet célozták meg. A páciens a stimuláció segítségével visszanyerte az alsótest mozgékonyságát, és hosszú távú javulásról számolt be, még akkor is, amikor a stimulációt már nem alkalmazták aktívan.
„Az elmúlt évben nyaralás alatt nem jelentett problémát megtenni néhány lépést a tengerhez és vissza a stimuláció segítségével” – számolt be tapasztalatairól a páciens, akin kipróbálták az eljárást. „A konyhában is el tudom érni a szekrényekben lévő dolgokat” – tette hozzá.
A kutatók szerint az új eredmények nagyon fontos felfedezést jelentenek az agyi funkciók szerveződését illetően. Hasonló eljárások sokféle neurológiai károsodást szenvedett betegen segíthetnek a jövőben.
Mivel az agy elektromos impulzusokkal kommunikál, a DBS-hez hasonló technikák lehetővé teszik, hogy az agy áramköreire kapcsolódva javítsák, vagy akár helyre is állítsák annak működését. A hasonló kezelések akár több millió páciensnek adhatnak reményt a gyógyulásra.