Egy 70 éves alabamai férfi nemrég életét vesztette egy floridai kórházban, miután a sebész tévedésből a máját távolította el a lépe helyett.
A 70 éves William Bryan alhasi fájdalmakkal került kórházba, ahol megállapították, hogy el kell távolítani a lépét egy ciszta miatt. A családja kezdetben vonakodott a műtéttől, de az orvosok végül meggyőzték őket, csakhogy a sebész végül súlyos hibát követett el, ami a férfi életébe került, és a felesége bepereli a kórházat.
Arról, hogy miként téveszthette össze a két szervet, az orvos állítólag azzal érvelt a beavatkozás után, hogy a férfi lépe négyszer nagyobb volt a szokásosnál, és „átvándorolt” a test másik oldalára – írja a StudyFinds.
Az ehhez hasonló hibáknak elvileg nem lenne szabad megtörténniük, mégis előfordulnak. A leggyakoribb ehhez hasonló hibák, hogy az orvos rossz szervet távolít el, nem a megfelelő protézist ülteti be, vagy benne felejt valamilyen sebészeti eszközt a betegben.
Az Egyesült Királyságban az NHS adatai szerint 2023 áprilisa és 2024 márciusa között 370 hasonló eset történt, és az előző évek adatai is hasonlóak (2022-2023 között 384 eset, 2021-2022-ben pedig 407 fordult elő), ami azt jelenti, hogy lényegében minden napra jut legalább egy súlyos, de elkerülhető orvosi műhiba. Az elvégzett műtétek számát figyelembe véve azonban ez még mindig alacsony aránynak számít.
Az Egyesült Államokban az utóbbi időben az ilyen orvosi hibák száma növekedett, 2022-ben 1 440, 2023-ban pedig 1 411 ilyen eseményt regisztráltak. Ezt megelőzően az események száma kevesebb mint 1000 volt évente. 2023-ban ezen események 18%-a a beteg halálához, 8%-a pedig maradandó sérüléshez vezetett.
A leggyakoribb hibák a rossz oldalon végrehajtott műtétek, mivel az emberi testben számos páros szerv található, és előfordul, hogy ezek közül nem a megfelelőt távolítják el.
Az urológiai a vizsgálatok kimutatták, hogy az esetek több mint 10%-ában nem említik a beteg műtendő oldalt (8,7%) vagy rossz oldalt említenek (3,3%), és néha az is előfordul, hogy a radiológiai képeket rosszul helyezik el a képernyőn, így több esetben is előfordult például, hogy a beteg vese helyett az egészségeset távolították el. De hasonló hibák akár termékenyégi problémákat is okozhatnak férfiaknál és nőknél egyaránt.
Egy amerikai tanulmány szerint az ortopédia volt az a sebészeti szakterület, amelyik a legnagyobb valószínűséggel rossz helyen végzett műtéteket (35%), ezt követte az idegsebészet (22%), majd az urológia (9%).
Néha más körülmények, például a beteg személyazonosságának eltévesztése vagy más adminisztrációs hibák vezetnek hasonló orvosi műhibákhoz. Előfordult például, hogy egy 17 éves lány nem a megfelelő donor szívét és tüdejét kapta meg, és mivel nem volt egyezés, belehalt a tévedésbe.