KezdőlapHírekTrump csalódott: Putyin visszalépett a Zelenszkijjel tervezett béketárgyalástól

Trump csalódott: Putyin visszalépett a Zelenszkijjel tervezett béketárgyalástól

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Donald Trump amerikai elnök pénteken kijelentette, hogy a következő két hétben dőlhet el, sikerül-e előrelépést elérni az orosz–ukrán háború lezárására tett erőfeszítésekben.

Az Ovális Irodában tartott sajtótájékoztatón Trump arról beszélt, hogy „nem vagyok elégedett a békefolyamat egyetlen aspektusával sem”, utalva arra, hogy az alaszkai csúcstalálkozó, bár reményeket keltett, konkrét eredmények nélkül zárult.

Az elnök hozzátette: „Hatalmas gyűlölet van közöttük”, utalva Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökre. A közvetítési kísérletek ellenére Trumpnak eddig nem sikerült közös tárgyalóasztalhoz ültetnie a két vezetőt.

Az amerikai elnök hangsúlyozta: „Majd meglátjuk, mi lesz. Azt hiszem, két hét múlva tudni fogjuk, merre tartok.”

Trump felvázolta lehetőségeit: vagy új, „masszív szankciókat” vezet be Oroszország ellen, vagy feladja a közvetítést, mondván: „Ez a ti harcotok”.

Eredeti terve szerint egy háromoldalú csúcstalálkozót hívott volna össze Putyin, Zelenszkij és saját részvételével, ám egyelőre csak egy kétoldalú egyeztetés előkészítése zajlik.



Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken közölte: nincs napirenden Putyin és Zelenszkij találkozója, mivel az ukrán elnök minden kompromisszumos javaslatot elutasított. Zelenszkij ugyanakkor régóta sürgeti a közvetlen tárgyalást, miközben Oroszországot vádolja az akadályozással.

A Reuters értesülései szerint Putyin az alaszkai csúcstalálkozón azt javasolta, hogy Ukrajna vonuljon ki a Donbasz régióból, cserébe Moszkva befagyasztaná a frontvonalat. Oroszország hajlandó lenne visszavonulni Harkov, Szumi és Dnyipropetrovszk kisebb területeiről, de továbbra is ellenőrzése alatt tartja a Donbasz mintegy 88%-át, valamint Zaporizzsje és Herszon tartományok 73%-át.

Zelenszkij kijelentette: Ukrajna egyetlen területről sem mond le. Az ukrán elnök pénteken azzal vádolta a Kremlt, hogy szándékosan akadályozza a találkozó megszervezését, és szövetségeseit újabb szankciók bevezetésére kérte.

Zelenszkij jelezte: 7–10 napon belül várja nyugati partnereitől a biztonsági garanciák fő irányvonalait, és ezek birtokában ismét megpróbál találkozót kezdeményezni Putyinnal.

Lavrov viszont figyelmeztetett: minden olyan tárgyalás, amely figyelmen kívül hagyja Oroszország álláspontját, „eredménytelen” lesz. Szerinte Moszkva számára elfogadhatatlan, hogy nyugati csapatok állomásozzanak Ukrajnában a háború lezárása után.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet