A Velence által bevezetett kísérleti fizetési rendszer csak korlátozott hatással volt a város zsúfoltságának csökkentésére, ezért szinte biztos, hogy jövőre emelni fogják az árakat – nyilatkozta pénteken egy politikus, aki a projektet vezette.
A világon elsőként, a híres olasz város vezette be az 5 eurós díjat az egynapos turisták számára a legzsúfoltabb időszakokban, abban a reményben, hogy ezzel csökkenteni tudják a látogatók számát.
A kísérleti programot, amelyet más európai turisztikai látványosságok is figyelemmel kísértek, összesen 29 napig alkalmazták, vasárnap ért véget. Ezt követően konzultációs időszak következik, hogy meghatározzák a jövőbeni projekt irányát.
Simone Venturini, a turizmusért és társadalmi kohézióért felelős önkormányzati tanácsos elmondta, hogy a kezdeti értékelés pozitív volt, és megerősítette, hogy a rendszert 2025-ben újból bevezetik. Ugyanakkor elismerte, hogy a város továbbra is zsúfolt maradt, a pluszköltség nem volt hatással a turistákra.
„Néhány hétvégén kevesebb ember volt, mint az előző év azonos időszakában… de senki sem várta, hogy minden egynapos turista csodával határos módon eltűnik” – mondta a Reutersnek.
„Hatékonyabb lesz a következő években, amikor növeljük a napok számát és emeljük az árat” – tette hozzá anélkül, hogy pontosította volna, mennyit kell majd fizetniük a látogatóknak 2025-től.
Az önkormányzat célja, hogy elriassza azokat a turistákat, akik csak egy napra utaznak Velencébe, különösen a hétvégéken és ünnepnapokon, amikor a látogatók száma elérheti a 100.000-et, ami kétszerese a város lakosságának. A szállodai foglalással rendelkező látogatóknak nem kellett fizetniük a díjat.
Nem mindenki támogatja azonban Velencében, amely az UNESCO Világörökség része, ezt a rendszert. „Ez teljes kudarc volt. A város még mindig tele van turistákkal” – mondta az ellenzéki tanácsos, Giovanni Andrea Martini, hozzátéve, hogy azok száma, akik fizették a díjat, csökkent, amint kiderült, hogy a bejelentett bírságok nem valósultak meg.
Venturini elismerte, hogy „nagyon kevés, vagy talán egyáltalán nem volt bírság”, de hangsúlyozta, hogy a kísérleti fázisban szándékosan enyhén léptek fel. „Ebben a kísérleti szakaszban a bírságok helyett inkább a tájékoztatásra koncentráltunk” – mondta.
Martini ezzel szemben egy ingyenes helyfoglalási rendszert javasolt a látogatók számára, amely lehetővé tenné a turisták érkezésének nyomon követését és figyelmeztetését arra, hogy bizonyos napokon nem éreznék jól magukat a zsúfoltság miatt. Hosszú távú célként a hosszabb időre érkező turisták visszatérését szorgalmazta, akik az elmúlt években elkerülték Velencét, ahol a rövid távú bérlések egyre inkább dominálják az ingatlanpiacot.
Ez a kísérlet világosan megmutatja, hogy a tömegturizmus kezelése mennyire összetett kihívás. Míg a díjak emelése és a napok számának növelése segíthet, a probléma gyökeres megoldása alaposabb és átgondoltabb stratégiát igényel. Velence szépsége és vonzereje tagadhatatlan, de fenntarthatósága érdekében kompromisszumokra és innovatív megoldásokra lesz szükség.