A Második Reformkor Párt elnöke a közösségi médiában megosztott nyílt levélben üzent a köztársasági elnöknek. Vona Gábor arra hívja fel Sulyok Tamás figyelmét, hogy szerinte a Tisza Párt európai parlamenti képviselői megszegték az Alaptörvényt, és megkerülték a GMO-menteségre vonatkozó jogszabályt. A politikus arra a felszólította az államfőt, azonnal intézkedjen ezügyben.
„Nagy a baj! És most nem önről van szó, hanem az országról” – idézte Vona Gábort az Index. A politikus bár továbbra is úgy gondolja, Sulyok Tamásnak le kellene mondania tisztségéről, ezúttal mégsem erre helyezné a hangsúlyt. Egy sokkal fontosabb ügyről van szó, amely az Alaptörvény egyik legeredményesebb cikkelyét kerüli meg.
„Magyarország Alaptörvényének XX. cikke ugyanis egyértelműen rögzíti: a testi és lelki egészséghez való jog érvényesülését a Magyar Állam ’genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal’ biztosítja” – írja Vona Gábor a nyílt levelében.
Kiemelte, a Tisza Párt europarlamenti képviselői megsértették az alkotmányt, amikor „Brüsszelben megszavazták az új génkezelési technikákkal (NGT–1) előállított növények uniós szabályozásának lazítását”, és ezzel beengednék az országba a génmanipulált termékeket.
„Arra kérem, hogy haladéktalanul, még hétfőn kezdeményezzen előzetes állásfoglalást az Alkotmánybíróságtól! Tisztázni szükséges, hogy az uniós NGT-deregulációt minden társadalmi, politikai és szakmai egyeztetés nélkül támogató Tisza-képviselők magatartása összeegyeztethető-e az Alaptörvény XX. cikkével?” – intézte sorait Vona Gábor a köztársasági elnökhöz.
A politikus korábban is bírálta a kormányon lévő Tisza Pártot, szintén egy közösségi bejegyzésben. Akkor a közmédia átalakításának terveit vette górcső alá. Vona Gábor úgy véli, nem az intézkedéssel van a gond, hanem inkább azzal, hogy a Tisza a beígért társadalmi egyeztetés nélkül kívánja benyújtani az erre vonatkozó törvényjavaslatot, ami több politikai és jogi kérdést is felvet – számolt be az Index.
