A kutyák mellett a macskák is közkedvelt házi kedvencek, akik bár szeszélyesebbek és finnyásabbak az ebeknél, mégis a legjobb barátra lelhetünk bennük. Egy háziállat megvásárlásával vagy örökbefogadásával azonban hatalmas felelősséget vállalunk, sőt bizonyos dolgokat kockáztatunk is mint például az egészségünket.
Egyes háziállat-betegségek ugyanolyan veszélyesek az emberre nézve is, ráadásul ahhoz, hogy megfertőződjünk, nem feltétlenül kell a háziállat gazdájának lennünk, elég, ha az utcán vagy valakinél otthon játszunk vele. Ezért fontos, hogy tájékozódjunk a veszélyről, aminek kitesszük magunkat.
Egy macska számos vírust hordozhat, amit akár egy simogatással mi is könnyedén elkaphatunk. Csakhogy a betegség lefolyása a mi esetünkben súlyos komplikációkkal járhat, ezért is fontos a megelőzés.
Íme, milyen betegségeket kockáztatunk, ha egy (idegen) macskát dédelgetünk!
1. Toxoplazmózis
Ez a fertőzés a háziállatok ürülékével való érintkezés során alakulhat ki, például a macskák alomtisztításakor. Egy másik, háziállatokhoz nem köthető ok a frissen főtt, sült vagy nyers hús fogyasztása.
A betegség általában tünetmentes, de akut formája magas lázat, hányingert, görcsöket és duzzadt nyirokcsomókat okozhat. A betegség nagyon veszélyes a várandós anyákra. Súlyos agyi és idegrendszeri elváltozásokat okozhat a magzatnál, vetélést idézhet elő, és akár a baba születés utáni halálához is vezethet. Ezenkívül a csecsemőnél veleszületett toxoplazmózis, sárgaság vagy szellemi visszamaradottság alakulhat ki.
2. Veszettség
A veszettség az egyik legveszélyesebb és legkiszámíthatatlanabb betegség, amely leggyakrabban vadon élő állatoknál vagy az utcáról összeszedett állatoknál fordul elő. Vérrel, nyálkával és nyállal terjed (harapást követően).
A fertőzést nem lehet azonnal azonosítani: a lappangási idő 10 nap. Veszettség esetén az ember általában remegni, hányni kezd, és ez idő alatt a gerincvelő súlyosan károsodik.
A betegség elkerülésének legjobb módja a védőoltás, melyet közvetlenül az állatharapás után veszünk igénybe. A veszettség első tüneteinek megjelenésekor ugyanis már minimális esély marad a gyógyulásra.

3. Szalmonellózis
Az akut bakteriális fertőzés számos kellemetlen tünetet okoz, többek között hidegrázást, hasmenést és a gyomor-bélrendszer zavarát. Rosszul feldolgozott élelmiszerekkel vagy háziállatokkal való érintkezéssel terjed. A szalmonella kevéssé vagy egyáltalán nem reagál az antibiotikumokra, ezért a kezelése sok időt és erőfeszítést igényel.
4. Toxocariasis
A betegség leggyakrabban háziállatokkal való érintkezés útján terjed, és a gyermekekre van nagyobb veszéllyel. Az ember testén jellegzetes kiütések jelennek meg, az arc megduzzad, és láz jelentkezik.
A fertőzést az orsóférgek lárvái okozzák. Minél több a lenyelt peték száma, annál súlyosabbak a tünetek. A lárvák a vékonybélben kelnek ki, majd a véráramba jutnak, ahonnan gyakorlatilag bármelyik szervben megtelepedhetnek. Szembe kerülve, akár vakságot is okozhatnak. A szív és a légzőrendszer betegségei növelik a halálozás kockázatát.
5. Chlamydia
A bakteriális fertőzést a háziállattól lehet felvenni. A macskára nézve a betegség veszélyesebb, mint a gazdira, mivel egyes esetekben a háziállat halálához vezethet. Embernél legtöbbször tünetmentes, esetenként a nemi szerven és a húgyutaknál okoz kellemetlen panaszokat.
Hogy megóvjuk magunkat és kiskedvencünket a fent említett betegségektől, rendszeresen vigyük orvoshoz a cicánkat, hogy megkapja a szükséges oltásokat és féregtelenítő tablettákat, megelőzés céljából is. Te gondoskodsz a macskád egészségéről?