A növényeknek általában fényre van szükségük ahhoz, hogy a szén-dioxidot és a vizet energiává alakítsák, ezt a folyamatot fotoszintézisnek nevezik. Míg egyetlen növény sem tud túlélni fény nélkül huzamosabb ideig, sok fajta szépen fejlődik gyenge fényviszonyok mellett vagy mesterségesen megvilágított helyiségekben is.
Nézzük, melyek azok a szobanövények, amelyek túlélik akár egy ablak nélküli helyiségben is.
1. Filodendron

A Philodendron családba sok növény tartozik, többen közülük ablaktalan helyiségben is virágoznak. “A filodendronokról köztudott, hogy jól bírják gyenge fényviszonyok mellett” – mondja Enid Offolter kertészeti szerző. “Sokféle formában és méretben kaphatók, így könnyen kiválaszthatjuk a számunkra megfelelőt. Mivel mérgezőek, tartsuk távol tőlük háziállatainkat”.
Igényei: Közepes fény, jó vízelvezetésű talaj.
2. Anyósnyelv

Az anyósnyelvet sokan szeretik, hiszen nem túl igényes, és nagyon mutatós. Sőt, olyan helyiségben is jól érzi magát, ahol nem kap sok fényt. “Az ablak nélküli tér nem jelenti azt, hogy a növények nulla fényt kapnak” – mondja Laura Irish-Hanson kertész.
“A legtöbb irodában legalább napi nyolc órára fel vannak kapcsolva a mennyezeti lámpák. A növények valóban érzékelik ezt a fényt, és egyes növényfajok jól fognak növekedni ilyen mennyiségű mesterséges fényben is”.
Az anyósnyelv mesterséges megvilágítású helyiségekben is szépen fejlődik. “Nagyon jól alkalmazkodik a gyenge fényviszonyokhoz, tolerálja a ritka öntözést is” – mondja Irish-Hanson.
Igényei: gyenge vagy erős fény, jó vízelvezetésű talaj.
3. Agglegénypálma

A Zamioculcas zamiifolia arról ismert, hogy kevés karbantartást igényel, minimális fény és öntözés szükséges számára. “Vannak, akik teljesen sötét beltéri környezetben tartják, és bár a növekedés lassabb lesz, mégis szépen fejlődik a gyenge fényviszonyok mellett is” – mondja Offolter.
Igényei: indirekt fény, jó vízelvezetésű talaj.
4. Hegyescsúcsú futóka

A gyorsan növekvő futóka ( Epipremnum aureum ) fényes, szív alakú leveleivel csodálatos hangulatot kölcsönöz. “Alkalmazkodnak a gyenge fényviszonyokhoz, a ritka öntözéshez, és kevés tápozás mellett is szépen növekedhetnek” – mondja Irish-Hanson.
“A növény hosszú, futó szárát fel lehet egy-egy fali kampóra akasztani. Ha például egy fotó körül futtatjuk, egy igazi élő kis fali dekorációnk lesz” – mondja Irish-Hanson.
Igényei: erős közvetett fény, bár jól bírja a gyenge fényt is, jó vízelvezetésű virágföld.
6. Bromélia

A broméliafélék családjába ( Bromeliaceae ) számos növény tartozik , de a leggyakrabban szobanövényként termesztett fajok a Vriesea és a Guzmania. Mindkettő lenyűgöző, trópusi virágokat kínál élénk színekkel és szokatlan formákkal. Természetes élőhelyük miatt (a sűrű növényzet emeletes lombkorona alatt nőnek) ezek a növények hozzászoktak a gyenge fényviszonyokhoz. Tökéletesek ablak nélküli fürdőszobában vagy irodában is.
Igényei: alacsonytól erősig terjedő, közvetett fény; jó vízelvezetésű talaj
7. Vitorlavirág

A vitorlavirágok (Spathiphyllum) kedvelik az ablaktalan szobák gyenge fényviszonyait is, sőt a lámpa fényében is szépen fejlődnek. “A növények nagyon ellenállóak, amikor muszáj, főleg fiatalabb korukban nagyon jól alkalmazkodnak a gyengébb fényviszonyokhoz is” – mondja Lisa Eldred Steinkopf kertészeti író. A háziállatok számára mérgező, vigyázzunk.
Igényei: árnyék vagy részleges fény; nedves, jó vízelvezetésű talaj.
8. Monstera

Lehet, hogy nem a Monstera ( Monstera deliciosa ) az első növény, amely eszünkbe jut egy ablaktalan helyiségről, de a gyönyörű svájci sajthoz hasonló levei gyenge fényviszonyok között is szépen fejlődnek.
Igényei: közepes fény; jó vízelvezetésű talaj.
8. Zöldike

A Chlorophytum comosum vonzó vékony, íves levelekkel rendelkezik, majd csüngő csokrokban végződik, ezért csokrosindának is hívják. Afrika egyes részein őshonos, gyorsan növekedik, és elég jól elvan az ablaktalan vagy sötét, gyenge megvilágítású helyiségekben.
Igényei: alacsony vagy erős közvetett fény, jó vízelvezetésű talaj.
9. Rákvirág

A rákvirág (Aglaonema spp.) az egyik legszebb szobanövény lenyűgöző, tarka lombozatával. Az ellenálló képességéről ismert kínai örökzöldnek nincs szüksége sok természetes fényre. Lassú növekedésűek, de, ha alkalmunk van rá, mesterséges lámpafényt biztosíthatunk számára.
Igényei: közepes és erős napfény, jó vízelvezetésű talaj.