A házi kedvencek a család részét képezik, és Dr. Ronngren állatorvos szerint még saját szeretetnyelvük is van.
A ManyPets biztosítócég kutatása szerint az emberek többsége családtagként gondol kedvenceire, a gazdik 65%-a rendszeresen beszél háziállataival, 30%-uk pedig szívesebben beszélget egy kisállattal, mint a partnerével.
De nemcsak mi imádjuk kedvenceinket, a kutyák viszontszeretik a gazdáikat, és különböző módokon mutatják ki ragaszkodásukat – úgy is mondhatjuk, hogy a saját szeretetnyelvük segítségével.
Az öt szeretetnyelv egy pár- és pszichoterápiai fogalom, amelyet Gary Chapman amerikai író, párkapcsolati szakértő, házassági tanácsadó, lelkész alkotott meg 1992-ben. Chapman szerint a szeretetnyelv az a mód, ahogy az adott ember kifejezi és megéli a szeretetet.
A Chapman által megnevezett öt szeretetnyelv a következő:
- Elismerő szavak
- Minőségi idő
- Ajándékozás
- Szívességek
- Testi érintés
Úgy tűnik, a szeretet kifejezése a kutyák esetében sem történik másként, mint az emberekében. Dr. Kirsten Ronngren, a ManyPets állatorvosa pedig megosztotta tippjeit a kutya szeretetnyelvének azonosításához és a szeretet viszonzásának legjobb módjaihoz.
Testi érintés
A háziállatok leggyakoribb szeretetnyelve a fizikai érintés, ami nem is csoda, ha belegondolunk, mennyire szeretik, ha elhalmozzuk őket a figyelmünkkel.
„A kedvenced többször is megnyalja az arcodat, felmászik az öledbe vagy hajlamos felugrani – még akkor is, ha tudja, hogy nem szabad?” – kérdezi Dr. Ronngren. „Ezek a háziállatok egy dologra vágynak mindennél jobban: arra, hogy elhalmozzuk őket fizikai törődéssel.”
„Úgy mutathatod meg kedvencednek, hogy törődsz vele, ha megöleled, megsimogatod, megdörzsölöd a hasát, és egyúttal ez a legjobb módja annak is, hogy megnyugtasd az állatot stresszes helyzetben. Fontos, hogy fizikai megnyugvást és szeretetet biztosíts kedvencednek, különösen, ha ismeretlen helyen tartózkodtok.
De azt is fontos megérteni, ha a kutyád nem vágyik a fizikai érintésre, mivel a függetlenebb állatokat zavarhatja a túlzott fizikai érintés, és gyorsan kimutatják, ha elegük van” – magyarázta az állatorvos.
Elismerő szavak
Akárcsak az embereknek, az állatoknak is több szeretetnyelvük lehet, így előfordulhat, hogy miközben szeretik a fizikai törődést, egyszersmind a hangjukkal is kifejezik a ragaszkodásukat. Ez az ő esetükben az elismerő szavakat helyettesíti.
Legyen szó barátságos ugatásról, amikor hazaérsz, vagy hangosan adnak kifejezést az örömüknek, amikor feltöltöd az etetőtálukat, a kedvenceid így fejezik ki a szeretetüket és elismerésüket.
„Ez néha fülsiketítő (de mindig imádnivaló), ráadásul ezek a háziállatok nagyon jól reagálnak a kiképzésre és a dicséretre, ezért figyelj arra, hogy mindig pozitív verbális megerősítést nyújts nekik” – mondja Ronngren.
Az állatorvos szerint ez egyben azt is jelenti, hogy kedvencünk felismeri, amikor megváltozik a hangunk, ezért ha odafigyelünk a hanglejtésünkre, megértik, mit akarunk mondani nekik.
A szakértő azt is elmondta, hogy azoknak az állatoknak, akikre nyugtatóan hat a hangunk, szintén hasznos lehet valamilyen háttérzaj alkalmazása – például bekapcsolva hagyhatjuk a rádiót, amikor elmegyünk otthonról, hogy nyugodtabbak legyenek.
Minőségi idő
A szavak és a fizikai érintés mellett a minőségi idő az emberek és a háziállatok fő szeretetnyelve. Ha a kutyád nem hajlandó tágítani mellőled, az valószínűleg azért van, mert a minőségi idő az elsődleges szeretetnyelve.
Az állatorvos szerint ebben az esetben fontos, hogy mindig időt szánjunk a játékra, mivel, ha kedvencünk a társaságunkra vágyik, de nem kapja meg azt, előfordulhat, hogy hajnalban felébreszt, és kiköveteli a neki járó figyelmet.
„Fontos megbizonyosodni arról, hogy elegendő testmozgást és stimulációt biztosítunk kedvenceinknek, mielőtt elmegyünk otthonról” – mondja Ronngren. Ez bármilyen egyszerű játék lehet, és különösen akkor kell erre fokozott figyelmet fordítanunk, ha egész napra elmegyünk otthonról.
Szívességek
A szeretetnyelv ezen formáját egy kicsit nehezebb értelmezni a kutyák esetében, mivel ez az embereknél általában azt jelenti, hogy megpróbáljuk megkönnyíteni a párunk életét azzal, hogy különböző plusz feladatokat vállalunk például a házimunkában.
„Azok az állatok, akiknek ez az elsődleges szeretetnyelve, egyszerűen csak ki akarják mutatni, hogy melletted vannak, legyen szó akár arról, hogy hozzád bújnak egy hosszú nap után, vagy megnyalogatnak, amikor rossz kedved van. Hihetetlenül intuitívak, és mindig tudják, hogy mikor volt rossz napod, így számíthatsz rájuk, ha rosszul érzed magadat” – mondja az állatorvos.
Ebben az esetben a gazdiknak is hasonló módon kell kimutatniuk a törődésüket, például a szabadban tett hosszú sétákkal, vagy azzal, hogy stresszes helyzetekben fizikai támogatást nyújtanak kedvencüknek. A lényeg, hogy kimutassák, mennyire fontos nekik a kedvencük.
Ajándékozás
Időnként mindannyian szeretjük elkényeztetni kedvencünket új játékokkal vagy finom falatokkal, de nem árt, ha tudjuk, hogy az állatok is képesek hasonlóképpen kifejezni a szeretetüket. Az óriási, sáros bot, amit a lábunk elé ejtettek, vagy egy elgázolt állat teteme, amit összeszedtek, és felajánlottak nekünk, arra utalnak, hogy az ajándékozás lehet a kutyánk elsődleges szeretetnyelve.
„A kertből származó ajándékok (bármilyen sárosak is legyenek) szeretetük gesztusai – és azt is szeretik, ha cserébe ők is ajándékokat kapnak tőled” – mondja Ronngren. „De ne aggódj, ha ezen a nyelven kommunikálsz házi kedvenceddel, nem kell rágcsálókat vagy egyéb gusztustalan dolgokat hagynod neki a szőnyegen. Elég, ha biztosítod neki a kedvenc finomságait és játékait.”
A szakértő ugyanakkor azt is hozzáteszi, hogy azok a kutyák, akiknek ez az elsődleges szeretetnyelve, jól reagálnak a jutalomfalatokra is, ezért érdemes magunkkal vinnünk néhány finomságot, amikor meg akarunk tanítani nekik valamit.