A megfelelő kutyafajta kiválasztása fontos döntés, ezért érdemes alapos kutatást végezni előtte, hogy biztosan a számunkra tökéletes kedvencet válasszuk. Ha például aktív kalandor típus vagy, egy nagy és energikus kutya tökéletes választás lehet a számodra, ha azonban nem, nagy hiba lehet.
Will Atherton kutyaoktató és állatviselkedési szakértő szerint a leggyakoribb hiba, amit az emberek elkövetnek, amikor először döntenek a kutyatartás mellett, hogy nem a megfelelő fajtát választják. Elmondta, melyik az a négy fajta, amit semmiképpen nem ajánl kezdőknek, és arra vonatkozóan is adott tanácsokat, mik lehetnek a legmegfelelőbb fajták.
A legfontosabb tényező, amit a szakértő szerint figyelembe kell venni, hogy bizonyos munkakutyáknak rendkívül magas a motivációjuk és az energiaszintjük.

„Az első számú bűnös ebben a belga malinois. A közösségi média tele van olyan kiképzőkkel, akik bemutatják ennek a fajtának a legjobbját, de ez azért van, mert ők profik” – mondja Atherton. A három másik fajta, amitől a kezdőknek a szakértő szerint tartózkodniuk kellene a kaukázusi juhászkutya, a török kangal és a border collie.
„Rossz kezekben és megfelelő szintű kiképzés nélkül olyan destruktív viselkedésformák alakulhatnak ki, mint például a folyamatos rágás, illetve, ha nem sikerül kezelni ezeknek a fajtáknak a védelmi ösztöneit, az harapáshoz és reaktív viselkedéshez vezethet” – magyarázta.
„Mint sok szabály esetében, itt is vannak kivételek, de a tulajdonosok túlnyomó többsége számára ezek azok a fajták, amelyekkel kapcsolatban azt tanácsolnám, hogy inkább kerüljék őket” – tette hozzá.
A jó hír viszont az, hogy sok olyan fajta van, ami alkalmas azok számára, akik először vállalkoznak kutyatartásra. Elsősorban olyan fajtákra kell gondolni, amiknek alacsonyabb az energiaszintje és kisebb a mozgásigénye.

„A legjobb választások szerintem a labradorok és a golden retrieverek” – mondja a szakértő. „Nem véletlenül ezek a fajták a legnépszerűbbek világszerte, mégpedig azért, mert lelkesen tanulnak, szeretik a gazdájukat és nem olyan igényesek a mozgás szempontjából, mint sok munkakutya.”
A kisebb testű kutyák közül Atherton a Cavalier King Charles spánieleket ajánlja, mivel barátságosak és jól képezhetőek.
De nem csak a fajtát kell figyelembe venni, a gazdiknak meg kell érteniük a kiképzés és a szocializáció fontosságát is.
„Hihetetlenül izgalmas dolog egy új taggal bővíteni a családot, de ne felejtsük el figyelembe venni, hogy mennyi időt kell fordítanunk az új kiskutya edzésére, kiképzésére, szocializálására és ápolására, valamint azt, hogy milyen tapasztalattal rendelkezünk” – figyelmeztet Atherton.

„Ne hagyd, hogy a szíved döntsön az eszed helyett, és győződj meg róla, hogy a megfelelő úton indulsz el kutyatulajdonosként.”
Az állatviselkedés szakértő kiemelte, mennyire fontos, hogy az emberek jobban megértsék az egyes kutyafajtákat, és azt, milyen fajtát kellene tartaniuk és milyent nem.
„Túl sokan választanak olyan fajtát, aminek a gondozására nincsenek felkészülve, így már az első akadályokon elbuknak. Saját szememmel láttam, hány kutyát kell fölöslegesen elaltatni, vagy hányan kerülnek menhelyekre, mert a gazdáik úgy érezték, nincsenek meg az eszközeik és a tudásuk ahhoz, hogy orvosolni tudják a problémákat” – magyarázta Atherton, akinek az a célja, hogy a közösségi médiában mindenkinek hozzáférést biztosítson a szükséges tudnivalókhoz a kutyák nevelésével kapcsolatban. Ezért a YouTube-on, TikTokon és Instagramon egyaránt oszt meg hasznos tanácsokat.