Anna Webb állatviselkedés-szakértő megosztotta, milyen apró jelek utalhatnak arra, hogy a kutyánk fájdalmat érezhet, így a testbeszéd olvasásával gyorsabban kedvenceink segítségükre siethetünk.
Az állatviselkedés-szakértő szerint a kutyatulajdonosok gyakran nem veszik észre azokat a finom jeleket, amelyek azt jelzik, hogy kutyusuknak fájdalmai vagy kellemetlen érzései vannak, pedig ezek könnyen megfigyelhetők.
„A kutyák mesterei annak, hogy megpróbálják leplezni a fájdalmat, ezért a legfontosabb, hogy megfigyeljük kedvenceinket, és alaposan megismerjük őket, hogy felismerjük, mikor próbálnak valamit közölni kutyanyelven” – magyarázta.
Ásítozás
Bár a kutyák testbeszédének értelmezésekor mindig fontos figyelembe venni a kontextust, az ásítás ritkán utal egyszerűen arra, hogy kedvencünk fáradt.
A kutyák gyakran ezzel a gesztussal üzenik azt a saját nyelvükön, hogy kényelmetlenül érzik magukat.
Ha kedvenced séta közben ásítozik, az azt jelezheti, hogy túlterhelt, fájdalmai vannak vagy stresszes.
A mancsok harapdálása, nyalogatása
A mancsok harapdálása illetve nyalogatása kényszeres viselkedése, amelyet stressz vagy szorongás válthat ki.
A kutyák például akkor harapdálhatják vagy nyalogathatják a mancsukat, ha káros vegyi anyagokkal vagy allergiával küzdenek.
De szó lehet ízületi gyulladás okozta kínzó fájdalomról, vagy apró, de fájdalmas horzsolásokról is.
Mobilitási problémák
Ha észreveszed, hogy a kutyád nehezen jár, nehezére esik felmenni a lépcsőn vagy nem ugrik fel olyan könnyen valahová, mint régebben, az azt jelezheti, hogy fájdalmai vannak.
Előfordulhat az is, hogy görnyedt a háta, alacsonyan lógatja a farkát, hátrahúzza a füleit vagy tágra nyitja a szemeit.
Ezek a jelek utalhatnak egyszerűen csak arra is, hogy valamiért rossz napja van, de ízületi gyulladás, izomszakadás, lágyrészsérülés vagy elfertőződött horzsolás is állhat a háttérben.
Arckifejezések
Ha a kutyád sokat nyalogatja a száját, amikor éppen nem eszik, vagy reszket, amikor nincs hideg, az arra utalhat, hogy fájdalmai vannak.
Hasonlóképpen, a hirtelen zihálás, amikor nincs meleg, azt jelzi, hogy stresszesnek érezheti magát egy adott helyzetben.
Ha elfordítja a fejét, és nem akar rád nézni, az szintén figyelmeztető jel arra, hogy valami nincs rendben.
Viselkedésbeli változások
A kutyák viselkedése megváltozhat, ha nem érzik jól magukat. Lehet, hogy egy kicsit mogorvábbak, vagy visszahúzódóbbak lesznek.
De az is lehet, hogy válogatni kezdenek az ételben, kevesebbet foglalkoznak veled, vagy egyszerűen csak többet akarnak aludni a nap folyamán. Az is előfordulhat, hogy érzékenyebbé válnak a környezeti zajokra.
Ha ezen jelek bármelyikét tapasztalod, vagy aggódsz azért, hogy a kutyádnak fájdalmai lehetnek, mindig fordulj állatorvoshoz.