A megfelelő kutyafajta kiválasztása rendkívül fontos a kutyatulajdonosok számára, és egy állatorvos szerint nemcsak a neveltetés, de az alapvető természet és a genetika is lényeges tényezők, amiket figyelembe kell venni.
Sokan az XL bully típusú kutyát tartják a legveszélyesebbnek, de egy Ben nevű állatorvos meglepő módon egy teljesen másik fajtát emelt ki rossz természete miatt, amit pedig a legtöbben valószínűleg kedves, szőrgombócnak tartanak.
Ben gyakran oszt meg videókat azzal kapcsolatban, hogy állatorvosként milyen kutyafajták tartását nem javasolja, általában egészségügyi okokból, de néha más, viselkedésbeli problémákat is kiemel, és ez a helyzet a csaucsau, egy Észak-Kínából származó kutyafajta esetében is.
Az állatorvos egy videóban összegyűjtötte azt az 5 kutyafajtát, amit soha nem tartana, és a lista élén a csaucsau áll, mégpedig a természete miatt. Ezek a kutyák bolyhos bundájukról és kék nyelvükről ismertek, de a szakértő szerint túl sok a probléma velük.
„Biztos vagyok benne, hogy vannak kedves példányok is, de szerintem gyakran nem túl jó a természetük” – figyelmeztetett Ben. „Nagyon zárkózottak tudnak lenni, és gyakran nagyon agresszívek az állatorvosoknál – de elég nehéz szájkosarat tenni rájuk.”
@ben.the.vet 5 dog breeds I would/could never own as a veterinary surgeon #dogsoftiktok #learnontiktok #veterinary #benthevet ♬ Waiting For Heartache – BLVKSHP
A szakértő ugyanakkor azt is kiemelte, hogy a csaucsauk gyakran szenvednek szemproblémáktól, többek között például entrópiától, ez a szemhéjak deformitását jelenti, ami sok kellemetlenséget és fájdalmat okoz. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy nyugtalanítónak találja az állatok kék nyelvét.
A listán szerepelt továbbá a Cavalier King Charles spániel, a tacskó, shar pei, vagy más néven kínai harcikutya, és bármilyen lapos pofájú kutya, például a francia bulldog vagy a mopsz.
A csaucsaun kívül a többi kutyafajta egészségügyi problémák miatt került fel a listára, nem az agresszivitásra való hajlam miatt, bár Ben megjegyezte, hogy a shar pei szintén temperamentumos tud lenni. A Cavalier King Charles spánielt egy gyakori szívbetegség miatt nem javasolja a kutyatulajdonosoknak, a tacskók esetében pedig a hátproblémákat emelte ki.
Ami a francia bulldogokat és a mopszokat illeti, ezek az állatok légzési nehézségekkel küzdenek, és nagyon sok más egészségügyi problémára is hajlamosak.