A paprika a legkönnyebben termeszthető zöldségek közé tartozik, de mint minden más növénynek, szüksége van egy kis gondoskodásra ahhoz, hogy gazdag termést hozzon.
Ahhoz, hogy a paprika késő őszig teremjen, nem árt szem előtt tartani bizonyos tippeket, különösen augusztusban, amikor a növény javában terem, és szüksége lehet egy kis plusz támogatásra.
A kertbe ültetett növény átlagosan körülbelül 5 termést hoz, míg üvegházban akár 30 paprikát is betakaríthatunk. A termést az optimális hő- és páratartalom biztosításával lehet serkenteni.
A paprika nappal a 25-28 °C és éjszaka a 18-19 °C közötti hőmérsékletet kedveli, 70-75%-os páratartalommal, a talaj nedvességtartamának pedig 60-70%-osnak kell lennie. Ugyanakkor az is rendkívül fontos, hogy a növény elegendő fényt kapjon, nem kedveli a félárnyékos helyeket.
Milyen tápanyagokra van a legnagyobb szüksége a paprikának
A paprika tápszerezése augusztusban feltétlenül szükséges, mivel a talaj fokozatosan kimerül, és a növények nem jutnak elegendő tápanyaghoz. Különösen nagy szükségük van foszforra, káliumra, valamint a nyomelemek közül bórra, cinkre és magnéziumra.
A kalcium sem hiányozhat, mert e nélkül a tápanyag nélkül csúcsrothadás következhet be, ami leginkább a már érett paprikákat érinti, de az új, még fejlődésben lévő termések is érzékenyek lehetnek rá.
Ideális esetben 7-10 naponta kell tápszerezni a paprikát, lehetőleg az esti órákban délután 3-6 után. A tápszer használata előtt nem árt megöntözni a növényeket.
Az ideális tápoldat
Augusztusban célszerű a paprikát 0,2%-os kalcium-nitrát vagy kalcium-kelát oldattal permetezni (50 ml/10 liter vízhez). A kalcium-nitrát oldatot a növények gyökeréhez kell juttatni (20 g 10 l vízhez arányban).
Emellett a növényeknek aminosavakra, poliszacharidokra és betainra is szükségük van. A szükséges szerves tápanyagokat úgy biztosíthatjuk a legjobban, ha növényi főzeteket keverünk baromfitrágyával 1:15 vagy 1:20 arányban.