Az augusztusban ültethető, őszi és téli betakarításra szánt növények listája valójában hosszabb, mint a legtöbben gondolnák. A pontos ültetési időpontok a várható első fagyok időpontjától függenek. A jó őszi és téli termés érdekében az ültetést 6-8 héttel az első várható fagy időpontja előtt kell elkezdeni, vagyis a legtöbb esetben valamikor augusztus folyamán.
Ha például az első várható fagyok október 1-je környékén következnek be, körülbelül augusztus 1-je és 15-e között érdemes elültetni az őszi betakarításra szánt növényeket.
1. Káposztafélék
A káposztafélék családjába tartozó növények mind tökéletesen alkalmasak az augusztusi ültetésre. Ide tartozik többek között a brokkoli, a káposzta, a karfiol, a karalábé és a kelbimbó, amik mind nagyszerűen fejlődnek késő nyáron, kora ősszel. Fontos azonban, hogy ne magról ültess, hanem előzőleg kicsíráztatott palántákat ültess ki, különben a növényeknek nem lesz elég idejük kifejlődni a hideg beállta előtt. Ha saját palántákat szeretnél ültetni, érdemes már júniusban elkezdeni a csíráztatást a lakásban.
A palántákat az első fagyok beállta előtt körülbelül 6 héttel kell kiültetni, és a szezon végén, amikor lehűl az idő, gondoskodni kell a védelmükről például egy fóliával.
2. Kelkáposzta
Bár tulajdonképpen a káposztafélék közé tartozik, a kelkáposzta megérdemli a saját külön helyét ezen a listán, mivel az egyik legszívósabb növény, amit nyár végén ültethetünk. Az egyik legjobb dolog ezzel a zöldséggel kapcsolatban, hogy a fagy és a fagy közeli hőmérsékletek tulajdonképpen jót tesznek neki, és jelentősen megváltoztatják az ízét, édesebbé teszik azt.
Másik előnye a többi káposztaféléhez képest, hogy akár magról is ültethetjük. Mivel csak a leveleit használjuk fel, kevesebb időre van szükség ahhoz, hogy betakaríthassuk a termést.
3. Saláta
A fejes saláta az egyik legjobb választás őszi termesztésre. Sőt, bizonyos szempontból könnyebb is ilyenkor termeszteni, mint tavasszal.
A fejes saláta meglehetősen szívós, így a mérsékelt fagy és a hideg éjszakai hőmérséklet nem jelent nagy problémát. Ráadásul ilyenkor nem kell megküzdenünk a közelgő nyári hőséggel, mint tavasszal, ami megégeti és keserűvé teszi a leveleket.
Az őszi fejes saláta ültetését az első fagy előtti 8 héttel kezdhetjük el, és akár a fagyok előtti 2 hétig is folytathatjuk.
4. Bordáskel
Technikailag ez is a káposztafélék családjába tartozik, de a kelkáposztához hasonlóan megérdemli a saját helyét a listán. Ez is rendkívül szívós növény, ami ősszel is nagyszerűen tud fejlődni. A hűvös őszi hőmérséklet kellemes ízt kölcsönöz neki. Akár magról is ültethetjük, de ha korábban szeretnénk termést betakarítani, érdemes beltérben elkezdeni a csíráztatást, és később kiültetni a kertbe, ahogy a többi zöldség betakarításával egyre több hely szabadul fel a veteményesben.

5. Sárgarépa
A sárgarépa nagyszerű késő őszi és téli csemege lehet. Ahogy a hőmérséklet kezd lehűlni, a sárgarépa belsejében csodálatos változás megy végbe. A növényekben lévő keményítő cukorrá alakul, így a késő ősszel betakarított sárgarépa különösen édes és ízletes.
Mivel az augusztus általában még elég meleg, ilyenkor nagyobb figyelmet kell fordítani a növényekre, és nem árt akár naponta egyszer-kétszer megöntözni az ágyást, hogy a répák gyorsabban kicsírázzanak. Amikor hűvösre fordul az idő, fóliával is letakarhatjuk a répákat, de az is megteszi, ha egyszerűen lefedjük az ágyását szalmával.
Az egyik legjobb ősszel ültethető fajta a Little Finger bébi sárgarépa, ami rövidebb idő alatt beérik.
6. Spenót
Az ősszel ültetett spenót egy kis odafigyeléssel és a hideg elleni védelemmel nagyszerűen fejlődhet. Az augusztusban ültetett spenótot körülbelül október közepétől kezdhetjük begyűjteni. Ha pedig fóliával takarjuk le az ágyást, a növények átvészelik a telet, és tavasszal újult erővel indulnak fejlődésnek.
A spenót ültetését a salátához hasonlóan szintén 8 héttel az első várható fagy előtt kezdjük el, és folytathatjuk egészen a fagyok előtti 2 hétig. A később ültetett spenótot ugyan idén ősszel már nem takaríthatjuk be, de ha megvédjük a fagyoktól, már kora tavasszal számíthatunk termésre.
7. Mángold
A mángold is rendkívül szívós növény, és ugyanúgy kell vele bánni, mint a spenóttal. A kora őszi ültetés késő őszi és téli termést hoz, míg a később ültetett, fóliával védett növények esetében kora tavaszi termésre számíthatunk.
8. Cékla
A korán ültetett cékla rendszeres gyökértermést biztosít késő ősszel. A később ültetett cékláknak csak a leveleit tudjuk hasznosítani, de ezek is nagyszerű kiegészítői lehetnek az őszi salátáknak.
Ahhoz, hogy a cékla gyökere betakarítható legyen, az ültetést az első fagyok előtt 8 héttel kell elkezdeni.
9. Tarlórépa
Bár a tarlórépát vagy fehérrépát korábban főként takarmánynövényként használták, a növénynemesítők mára sokat javítottak az ízén.
A céklához hasonlóan ezt is korán kell elültetni, hogy begyűjthessük a gyökereit, ellenkező esetben csak a leveleit tudjuk hasznosítani. Hacsak nem élsz olyan területen, ahol meglehetősen enyhe a tél, nem érdemes próbálkozni a cékla és a fehérrépa teleltetésével, mivel ezek a növények nem eléggé szívósak ahhoz, hogy átvészeljék a telet.
Egyéb augusztusban ültethető növények
• rukkola, cikória, sóska, retek, petrezselyem, endívia, pitypang, póréhagyma, madársaláta, vörös cikória.