Bár azt mondják, paradicsomot termeszteni az egyik legegyszerűbb feladat, mégis bosszantó lehet arra eszmélni, hogy a munkánk gyümölcsét a palánták körül garázdálkodó bogarak és kártevők próbálják learatni. Szerencsére vannak módszerek, amelyekkel távol tarthatók a nem kívánatos „vendégek” a veteményestől, és ezek közül az egyik legkiválóbb a társnövények ültetése!
A társnövények nemcsak abban jók, hogy távol tartják a kártevőket a palántáinktól, hanem abban is, hogy bevonzzák a hasznos rovarokat, és ösztönzik a növények növekedését.
Mit ültessünk a paradicsommal, hogy távol tartsuk a bogarakat?
A paradicsom számos földfelszínen élő rovar, például a levéltetvek, bogarak, fehérlegyek és sok más földben élő kártevő kedvence! Hogy megakadályozd, hogy megfertőzzék a paradicsomodat, és tönkretegyék a termést, íme néhány társnövény, amit érdemes a palántáid szomszédságába ültetned.
1. Bazsalikom – ő a paradicsom egyik leghatékonyabb kísérőnövénye. Ha a paradicsompalánták közelébe ültetjük, segít távol tartani a bogarakat azáltal, hogy elriasztja azokat az illóanyagával. A bazsalikom ráadásul a paradicsom ízét is javítja, miközben biztosítja a megfelelő növekedést számára.
2. Borágó – más néven ürömfű újabb kedvence a paradicsompalántáknak. Segít távol tartani a különböző bogarakat, és ellenálló a paradicsomot gyakran pusztító lárvákkal szemben is.
3. Bársonyvirág – ismertebb nevén büdöske egy olyan gyógynövény, amely erős illatának köszönhetően segít távol tartani a legtöbb bogarat, lárvát és férget a paradicsomtól.
4. Fokhagyma – egy másik hasznos társa a paradicsomnövényeknek. Segít elriasztani a bogarakat a paradicsomtól, főként a levéltetvek és a vörös pókhálós atkák gyűlölik az illatát.
5. Rozmaring – szintén remek védelmezője a paradicsomnak, emellett elűzi a szúnyogokat is. Termesztheted ládákban, cserepekben, vagy közvetlenül a földben. Illóolajat bocsát ki, amely kellemetlen és mérgező a rovarok számára, így távol tartja őket a kerttől.
6. Kapor – egy másik fantasztikus fűszernövény, amit a kertészek arra használnak, hogy távol tartsák általa a bogarakat a paradicsompalántáktól. Az illata távol tartja a levéltetveket és a lárvákat. Remek párost alkot a borágóval a kert védelmében.
7. Kakukkfű – segít javítani a paradicsom ízét, miközben távol tartja tőle a bogarakat. Ha a paradicsomot kakukkfű mellett termesztjük, nem fogja elszenvedni a szaruféreg vagy a fehérlégy támadását.
8. Vízitorma – ő a társnövények jolly jokere. Rengeteg előnnyel jár a termesztése nemcsak a paradicsom, hanem a kert többi növényei számára is. Olyan vegyi anyagokat bocsát ki a levegőbe, amelyek kiváló rovarirtók, ezért ha a veteményes szélei mentén ültetjük, megakadályozzuk a kártevők bejutását a paradicsomosunkba. Ellenben a beporzó rovarokat, mint például a dongót, nem fogja elzavarni az illata.
Kerülendő „rossz” növények
Ha már részletesen felsoroltuk a paradicsombarát növényeket, ejtsünk néhány szót azokról is, melyeket kifejezetten veszélyes a szomszédságukba ültetni. A rossz kísérő növények ugyanis nagy valószínűséggel megállítják vagy lelassítják a paradicsom növekedését, mivel mindketten harcolnak ugyanazokért a tápanyagokért!
Ha bő termést és szépen fejlődő paradicsomot szeretnél, az alábbi növényeket sose ültesd azok közelébe:
1. Káposztafélék, és azok minden rokona – visszafogja a paradicsomnövények növekedését, beleértve a káposztát, a brokkolit, a karfiolt, a fehérrépát, a kelkáposztát és a kelbimbót.
2. Kukorica – ez odavonzaná a kukoricafülférget, amely hasonló a paradicsomféreghez. Mindkét növény ugyanazokra a kártevőkre fogékony, így hatalmas pusztítás mehet végbe miattuk a kertünkben.
3. Burgonyafélék családjába tartozó növények, például a padlizsán, a krumpli és a paprika szintén tiltólistás. A paradicsomhoz hasonlóan ezek a növények is hajlamosak a foltosságra, amely felhalmozódhat a talajban, és évről évre súlyosbodhat.
4. Édeskömény – a gyökereiből egy titkos anyagot bocsájt ki, amely aztán gátolni fogja a paradicsom növekedését, miközben a közelben lévő más növényekre is hatással van.
Egyéb módszerek a paradicsom megóvására
Az egyik leghatékonyabb „mesterséges” védelmezőpraktika a rovarcsapdák felállítása, a rendszeres trágyázás és öntözés, illetve a paradicsom”ketrecek” beüzemelése.