KezdőlapHobbyÍgy nevelj gyorsan egészséges paprikát - 3 egyszerű tipp a palántáid felturbózására

Így nevelj gyorsan egészséges paprikát – 3 egyszerű tipp a palántáid felturbózására

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Szeretnél mielőbb termést betakarítani a kerti paprikatövekről? Nem lehetetlent kívánsz. Bár a paprikák arról híresek, hogy csigatempóban szeretnek fejlődni, létezik néhány tipp, mellyel gyorsabb növekedésre ösztönözheted azokat.

Akár hagyományos kerti térben, akár cserépben vagy konténerben termeszted őket – a paprikanövények lassan indulnak növekedésnek. Nemcsak a paprikamagok csírázása tart általában tovább, hanem a növények növekedési üteme is sokkal lassabb az első hónapokban, mint a legtöbb más zöldség esetében.

Ez részben annak köszönhető, hogy a paprika melegkedvelő növény. A hűvösebb tavaszi hőmérsékletek arra késztetik, hogy vegetatív állapotba kerüljenek, így a meleg beálltával is jóval lemaradnak a többi növényhez képest.

Tény, hogy a kellemes nyári hőmérsékletekben végül összeszedik magukat, de van pár módszer, mellyel megtámogatható a korai növekedés is. Ezáltal egészséges és erős palánták születnek, melyek ellenállóbbak lesznek a betegségekkel és kártevőkkel szemben. Nem utolsó sorban pedig korábban hoznak termést, így több paprikát tudsz róluk begyűjteni.

Íme 3 egyszerű tipp, amely segít beindítani a paprikapalántákat, és rekordidőn belül termésre bírni őket!

Ezeket a növényeket érdemes a paprika mellé ültetni, és mi az, amit mindenképpen kerülni kell
Fotó: 123RF

1. Extra tápanyagot a paprikanövényeidnek

Mint a legtöbb kerti növény, a paprika is igényes, ami a tápanyagban gazdag talajt illeti. Hiába a legkiválóbb minőségű földbe ülteted, javasolt őket időnként némi extra táplálékkal is kisegíteni.



A hűvösebb tavaszi hőmérsékletekben a paprikanövények gyökerei nem fejlődnek ki teljesen. Emiatt a korai időszakban kissé nehezen tudják felvenni a talajból a szükséges energiát. De ha korán adunk nekik néhány adag gyorsan felszívódó tápoldatot, segíthetünk beindítani a gyökér- és lombnövekedést. Ennek pedig a legjobb módja a folyékony műtrágya!

Bár a szemcsés műtrágyák is hatékonyak, eltart egy ideig, amíg a növényekbe jutnak. A folyékony műtrágyák azonban gyorsan hatnak, főként mert kétféleképpen szívódnak fel: a gyökereken, valamint a növény szárán és lombozatán keresztül.

A paprikapalánták esetében az a legfontosabb, hogy korán kezdjük el a folyékony tápoldatozást. Miután a növényeknek volt egy hét vagy annál is több idejük az ültetés után alkalmazkodni, itt az ideje, hogy felturbózzuk őket.

Választhatunk komposztteát vagy szerves, mindenre alkalmas folyékony műtrágyát. Kora reggel használjuk, öntsük a paprikapalánták gyökerei köré, és áztassuk be a leveleket is. Fontos, hogy ne a déli napsütésben végezzük, hogy elkerüljük a levelek megégését. Ha a kora reggeli órák nem működnek, akkor a kora esti órák a következő legjobbak.

Három héten keresztül tíznaponta ismételjük meg a tápoldatozásokat, és a növényei sokkal gyorsabb növekedéssel fogják megköszönni!

Fotó: 123RF

2. Szedd le a korai termést

Ez a kis trükk többet tesz a paprikapalántáidért, mint gondolnád! A vegetációs időszak első hónapjában távolíts el minden apró paprikát, ami megjelenik a növényeden. Ha pedig véletlenül olyan paprikanövényt vásároltál a boltban, amelyen már van néhány apró paprika, azokat is azonnal távolítsd el.

Ezek az ártalmatlannak tűnő termések túl sok energiát vesznek el a növénytől, melyet a valódi terméshozamra használhatna. És ami még ennél is rosszabb, hogy a korai paprikák későre fognak beérni, így ténylegesen csak fölöslegesen égetik a növény energiáját.

Sokkal jobb tehát eltávolítani ezeket, és az első hónapban egyszerűen fejlődni hagyni a palántákat. Így a virágzást követően a termés könnyebben és gyorsabban beérik majd. Aztán, ahogy nő a paprikanövény, egyszerre fogja tudni kezelni a termést, a virágzást és a növekedést is.

Fotó: 123RF

3. Okosan a vízzel

Bár a víz létfontosságú a megfelelő fejlődéshez, érdemes megfontoltan – rendszeresen és nem túlzottan locsolni. Az igazság az, hogy a paprikák sokkal jobban viselik az alulöntözést, mint a túl sok nedvességet. Ha túlzásba visszük a locsolásukat, a gyökereik elvizesednek, így képtelenek felvenni a tápanyagokat még akkor is, ha műtrágyázod a földjüket.

Sok hobbikertész esik bele abba a csapdába, hogy ha látja, hogy a paprikái nem fejlődnek, egyből a vízhiányra gondol, és bőven megöntözi azokat. Pedig ilyenkor a legjobb megoldás épp az, ha visszaveszünk a vízmennyiségből.

Ne locsold őket minden nap, főként ha a kertben nőnek. A cserépben nevelt példányok lehet elviselik, mert gyorsabban kiszárad a földjük, de a szabadban élő paprikákat elég hetente 2-3 alkalommal locsolni, ha nem esik csapadék.

Az öntözések között javasolt szünetet tartani, és megvárni, míg a tövek körül megszikkad a föld. Locsolás előtt pedig érdemes megnézni, hogy néhány centiméterrel a felszín alatt nedves-e még a talaj. Ha igen, semmiképp ne öntözzünk! Csak akkor kapjanak a palánták vizet, ha már ott is száraz a föld. Ez a módszer lehetővé teszi a gyökerek számára, hogy egyre mélyebbre és mélyebbre nőjenek, ott keresve maguknak a táplálékot. Így egészségesebb, robusztusabb paprikanövényünk lesz, mely bő terméssel hálálja meg a gondoskodást.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet