KezdőlapHobbyMeg tudod találni, melyik „g” betű van helyesen leírva? A legtöbb ember...

Meg tudod találni, melyik „g” betű van helyesen leírva? A legtöbb ember elbukja ezt a tesztet!

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

Játékra hívunk, melynek fantázianeve nem más, mint az „elillanó ’g’ betű”. A Johns Hopkins Egyetem kutatói felfedezték, hogy a legtöbb ember nehezen ismeri fel a kis „g” betű helyes formáját. Annak ellenére, hogy naponta használjunk a betűket, mégis van egy olyan kisbetű, amelynek felismerése különösen nehéz számunkra.

A „G” rejtett változatai

A Johns Hopkins Egyetem pszichológusai egy érdekes felfedezésre jutottak: a legtöbb ember nincs tisztában azzal, hogy a kis „g” betűnek két különböző formája létezik.

Az egyik forma, az úgynevezett „hurkos g”, amelyet gyakran használnak nyomtatott anyagokban, például könyvekben, újságokban, valamint olyan betűtípusokban, mint a Times New Roman és a Calibri. Bár gyakran találkozunk ezzel a formával, annak pontos alakját megjegyezni már egészen más kihívás.

A tanulmány

Az Experimental Psychology: Human Perception & Performance című folyóiratban megjelent tanulmányban 38 önkéntest kértek meg arra, hogy sorolják fel azokat a betűket, amelyeknek két nyomtatott változatuk van. Az eredmények meglepőek voltak.

A legtöbb résztvevő nem emlékezett a hurkos „g”-re. Mindössze két ember tudta helyesen leírni ezt a formát. A társszerző, Gali Ellenblum megjegyezte, hogy a résztvevők felismerték a hurkos „g”-t, amikor látták, de nehezen tudták leírni vagy emlékezetből reprodukálni.

A feladat

A résztvevőknek ezután egy többválasztásos tesztet adtak, amelyben négy különböző „g” betű közül kellett kiválasztaniuk a helyeset. A 25 résztvevő közül csak heten tudták helyesen azonosítani a hurkos „g”-t.



Tehát hogyan tudunk használni napi szinten egy betűt anélkül, hogy felismernénk?

Ez azért lehet, mert az iskolában nem tanítják meg írni ezt a „g” változatot, állítja Michael McCloskey, a tanulmány vezető szerzője. Még akkor is, amikor a hurkos „g” példáit keresték a szövegekben és megpróbálták leírni, azaz reprodukálni, csak egy résztvevőnek sikerült, míg a csoport fele visszatért a megszokott nyitott farkú „g”-hez.

A jól ismert „g”

A nyitott farkú „g” az a változat, amit a legtöbben kézzel írnánk. Ez úgy néz ki, mint „egy hurok, amelyről egy kampó lóg le.”

Mit jelentenek az eredmények az oktatás és a technológia szemszögéből vizsgálva?

A Johns Hopkins YouTube-csatornáján egy kapcsolódó videóban a nézőknek négy különböző „g” formát mutattak, és arra kérték őket, hogy azonosítsák a helyeset.

Válasz: A helyes „g” a 3. számú

Ez a tanulmány arra is késztette a kutatókat, hogy megvizsgálják az írás csökkenésének és a digitális eszközök egyre gyakoribb használatának olvasási képességeinkre gyakorolt hatását.

„Mi lesz a gyerekekkel, akik most tanulnak olvasni? Nekik több nehézséget okoz ez a „g” forma, mert egyre kevésbé vannak rákényszerülve arra, hogy kézírás révén használják és felismerjék. Eredményeink izgalmas felvetéseket hagytak maguk után, már ami az írás és olvasás fontosságát illeti” – fejtette ki McCloskey.

Egy olyan korban, amikor a gépelés gyakran helyettesíti a kézírást, érdekes látni, hogy a betűformák néhány változata hogyan maradhat észrevétlen. Legközelebb, amikor „g” betűt látsz, nézd meg közelebbről – lehet, hogy meglepődsz azon, amit találsz.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet