KezdőlapHobbyMinél 'gonoszabbak' vagyunk ezekkel a növényekkel, annál jobban fognak növekedni és teremni

Minél ‘gonoszabbak’ vagyunk ezekkel a növényekkel, annál jobban fognak növekedni és teremni

-

Még több érdekes történetért iratkozz fel a Twice.hu hírlevelére!

Minden növénynek megvannak a maga igényei, amiknek teljesülniük kell ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek. Egyes kertészek azt mondják, a növények pozitívan reagálnak bizonyos rezgésekre, és ezáltal több tápanyagot termelnek, ezért vannak, akik zenét játszanak nekik. De vannak bizonyos növények, amik a kicsit erőteljesebb bánásmódot kedvelik – vagyis azt, ha rendszeresen és alaposan metszik és ritkítják őket.

Az egészséges hajtások, virágok eltávolítása szinte kegyetlenségnek és ellentmondásosnak tűnhet, de ezzel valójában nagyon sokat segíthetünk a növénynek.

„A rendszeres metszés fontos része a fák és a kisebb gyümölcsök fejlődésének” – mondja Kate Garland kertészmérnök. „Ez valóban jótékony hatással van rájuk.”

A metszés, ritkítás gyakorisága és mennyisége attól függ, milyen növényről van szó. A paradicsomok esetében például nem árt rendszeresen eltávolítani az oldalhajtásokat, amelyek a főhajtás és az ágak találkozásánál, vagy egyenesen a növény tövénél jelennek meg.

Ha ugyanis hagyjuk ezeket szabadon nőni, energiát és tápanyagokat emésztenek fel, amelyekre a növénynek szüksége van, hogy teremni tudjon.

Ezek a fölösleges oldalhajtások ráadásul sok helyet is elfoglalnak, és kitakarják a napfényt, amire a növekvő paradicsomoknak nagy szükségük van, hogy beérjenek. Rendszeres eltávolításukkal biztosíthatjuk, hogy a növény kevesebb, de jobb minőségű termést hozzon. Ezzel ugyanakkor a betegségek és kártevők veszélyét is minimalizálhatjuk.



A paprika rendszeres metszése szintén fontos feladat. Amint észrevesszük az első terméseket, kezdjük el lecsípni az újabb virágokat, hogy a növény a meglévő paprikák beérlelésére fordíthassa az energiáit.

A bazsalikomot szintén rendszeresen metszeni kell, hogy bokrosodásra ösztönözzük. A legfelső leveleket vagy kisebb szárakat nyugodtan lecsíphetjük vagy levághatjuk a következő elágazásig, vagy levélcsomóig.

Ezzel arra kényszerítjük a növényt, hogy új hajtásokat hozzon, és lényegében megduplázhatjuk a levelek számát. Ez ugyanakkor azért is fontos, mert így megakadályozhatjuk, hogy a növény virágozni kezdjen – ilyenkor ugyanis elveszíti jellegzetes aromáját.

A tök leveleinek időnkénti metszése vagy ritkítása szintén hasznos lehet, segíthet megelőzni a gombabetegségeket, például a lisztharmatot.

Egyes gyümölcsök esetében kifejezetten szívtelennek kell lenni, ami a metszést illeti, még akkor is, ha ezt kegyetlenségnek érezzük.

Ha például idén tavasszal epret vagy áfonyát ültettél, fontos, hogy lecsípd a megjelenő virágokat. Ez ugyan azt jelenti, hogy ebben az évben már nem szüretelhetsz termést, de a virágok eltávolítása ösztönzi a növekedést és a gyümölcstermést, így a következő évben megtérül ez az áldozat – ekkor már hagyhatod a növényt kedvére virágozni, és begyűjtheted a zamatos bogyókat.

Ami pedig a málnát illeti, ez a növény a kifejezetten kíméletlen bánásmódot igényel, hogy gazdag termést hozzon. Késő ősszel vagy kora tavasszal, egy éles metszőollóval vagy sövényvágóval el kell távolítani az elhalt málnavesszőket, amik már nem fognak újból teremni.

Ezek helyett tavasszal új hajtások jelennek meg, viszont ha nem vágjuk vissza őket, a bokor idővel egyre kisebb gyümölcsöket fog teremni.

Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Twice.hu exkluzív Facebook csoportjába vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!


Legfrissebb

Hirdetés

Csemegézz

Ez is érdekelhet