Minden állatnak megvan a maga módja arra, hogy kifejezze az érzéseit. A macskák általában akkor harapnak, amikor valami konkrét üzenetet szeretnének közvetíteni ezáltal, vagy azt szeretnék, hogy abbahagyd, amit éppen csinálsz.
Ahhoz, hogy kezelni tudd ezt a viselkedést, és leszoktathasd róla a cicádat, először is fontos, hogy megértsd, pontosan mit akar közölni veled.
Miért harapnak a macskák, és mit akarnak valójában közölni ezzel?
A leggyakoribb helyzet, amikor a macskák harapni kezdenek, amikor elegük lesz a simogatásból. A macskák rendkívül szeszélyesek és kiszámíthatatlanok lehetnek: az egyik pillanatban még imádják a figyelmet és a kényeztetést, a másikban pedig agresszívvé válnak és megharapnak.
Abban a pillanatban, amikor a cicád testbeszéde megváltozik, azt jelenti, hogy megunta a simogatást, és azt akarja, hogy hagyd abba, különben megharap.
A macskák ugyanakkor játék közben is harapnak. Ez azért van, mert természetes vadászösztönüket fejezik ki. A kiscicák például odakapnak a mancsukkal és harapdálnak is, amikor az anyjukkal vagy a testvéreikkel játszanak. Ha a cicád veled is így játszik, de anélkül, hogy igazából használná a karmait vagy a fogait, jutalmazd meg egy kis figyelemmel és kényeztetéssel.
A macskaharapások gyakran figyelmeztető vagy játékos jellegűek. De vannak olyan helyzetek is, amikor a macska agressziót fejez ki ezzel a gesztussal. Ezt azonban könnyű megkülönböztetni a játékos harapástól, akár egy másik állat, akár egy ember ellen irányul az agresszív viselkedés.
Nagyon fontos, hogy az állat megértse, nem szabad agresszíven harapnia. Meg kell tanítanod neki, hogy ez a viselkedés nem helyén való és elfogadhatatlan, különben továbbra is ezt fogja használni félelme, frusztrációja vagy dühe kifejezésére.
De még ha sikerül is ezt megértetned vele, az állatok néha ösztönösen cselekednek, és ilyenkor megfeledkeznek mindenről, amit megtanultak. Amikor a cicád megmutatja, hogy tudja, mit szabad és mit nem, jutalmazd meg a helyes viselkedésért.
Annak érdekében, hogy a macskák gyakorolhassák természetes harapási ösztönüket, a legjobb, ha biztosítjuk számukra a megfelelő játékokat, amiket nyugodtan szétmarcangolhatnak. Ezek kellőképpen elvonják az állat figyelmét, így neked nem kell szenvedned a kellemetlen harapásoktól.
Ha azonban egy házi állat nem úgy viselkedik, ahogy azt elvárnánk tőle, soha nem szabad fizikailag fegyelmezni. Ebből nem érti meg az üzenetet, amit közvetíteni próbálsz, és csak fölösleges fájdalmat okozol neki.