Természetesen nehéz végignézni, ahogy kedvencünk szenved, különösen, ha tudjuk, hogy hamarosan élete végéhez érkezett. De vajon a kutyák is tudják, hogy meg fognak halni? Ez egy olyan egzisztenciális kérdés, amellyel mi, emberek is küzdünk, és nem tudunk mindenre választ adni, kedvenceink esetében pedig még kevésbé.
Mégis vannak jelek arra vonatkozóan, hogy a kutyák mit tudhatnak, érezhetnek ezzel kapcsolatban, és, ami még fontosabb, mit kell észrevennünk nekünk a viselkedésükben és egész lényükben, hogy segíthessünk kedvenceinknek utolsó napjaikban.
Tudják a kutyák, hogy haldokolnak?
A kutyák viselkedését nem mindig könnyű megérteni, de mivel nem tudnak beszélni, ez az egyetlen olyan dolog, amiből kiindulhatunk. Gregory Berns idegkutató szerint a kutyák viselkedése sokat elárul arról, hogy mit éreznek, de óvatosnak kell lenni az általánosításokkal és azzal, hogy mennyire vetítjük ki az emberi viselkedési formákat kedvenceinkre – írja a DailyPaws.com.
Haylee Bergeland egészségügyi és viselkedési szakértő szerint nehéz megmondani, mennyire érti egy kutya, hogy élete végéhez közeledik, vagy, hogy mit érezhet ilyenkor, de vannak bizonyos viselkedésformák, amik árulkodóak lehetnek.
„Sok kutya ragaszkodóbbnak tűnik, következetesen követi a gazdáját, és közel marad hozzá. Más kutyák viszont úgy tűnik, inkább eltávolodnak, és jobban vágynak az egyedüllétre, mint máskor” – mondja a szakértő.
Azt is észrevette, hogy egyes kutyák többet nyüszítenek és ugatnak, és rövid periódusokban szinte hiperaktívak, majd hirtelen lecsendesednek – mintha vágynának egy kis szórakozásra, de egyszerűen nem lenne hozzá energiájuk.
Hogy viselkednek a kutyák, ha tudják, hogy haldokolnak?
A mentális, érzelmi és fizikai tünetekre vonatkozó megfigyeléseink elengedhetetlenek ahhoz, hogy kellemesebbé tegyük kedvenceink utolsó napjait. Leslie Sinn állat viselkedés szakértő szerint a következő jelekre kell figyelnünk:
• Csökkent érdeklődés a játék vagy a szociális interakciók iránt;
• A tanult viselkedésmódok elvesztése;
• Érdeklődés hiánya olyan tevékenységek iránt, amiket korábban élveztek;
• Étvágytalanság;
• A ház összepiszkítása;
• Változások az alvás/ébrenlét ciklusban;
• Éjszakai nyugtalanság;
• Hosszabb ideig való egyhelyben maradás;
• A rossz közérzet további jelei, mint például nyüszítés, lihegés, nyugtalan fel-alá járkálás.
Bergeland hozzáteszi, hogy ha a kutya jelentős fizikai változásokat tapasztal, valószínűleg nem fogja megérteni, mi történik, és még stresszesebbé, szorongóbbá válik, ezért meg kell próbálnunk megnyugtatni.
A kutyák általában nem vonulnak el magányosan meghalni, mint például a macskák, de ne lepődjünk meg, ha életük vége felé nem olyan fogékonyak az emberi társaságra.
„Ha a kutyád egyedül akar maradni, ha nem akarja, hogy megérintsék, nem szeretne sétálni vagy játszani, tartsd ezt tiszteletben” – mondja Bergeland.
Másképp is megmutathatod kedvencednek, hogy még mindig mellette vagy, például jutalomfalatokat kínálhatsz neki, csendben beszélhetsz hozzá és megdicsérheted, de közben hagyd nyugodtan pihenni. Már az olyan egyszerű dolgok is megnyugtatóak lehetnek a számára, mint a közelséged és a hangod.
A legfontosabb, hogy légy empatikus. Értsd meg, hogy amikor a kutyák életük végéhez közelednek, viselkedésük és személyiségük megváltozhat. Erre fel kell készülnöd.
Bergeland arra is figyelmeztet, hogy nem szabad hibáztatnunk kedvencünket, ha nincs kedve sétálni, esetleg a házban végzi el a dolgát – megértőnek is türelmesnek kell lennünk.
A helyzettől függően, érdemes lehet fontolóra venni a palliatív ellátását is, ami segít enyhíteni kedvencünk fájdalmait. Ezenkívül minden kényelmet biztosítanunk kell neki, legyen szó akár finom falatokról, masszázsról, meleg borogatásról vagy kényelmes fekvőhelyekről.
Vajon melyik az a pont, amikor komolyan el kell beszélgetned az állatorvossal kedvenced állapotáról és az elaltatás lehetőségéről? Sinn szerint ehhez a következő kérdésekre kell választ keresnünk:
• Fájdalom: Kontrollálva van-e az állat fájdalma?
• Éhség: Tud-e még enni?
• Hidratáltság: Elég vizet tud-e inni?
• Higiénia: Tisztán tudod-e tartani kedvencedet?
• Boldogság: Képes-e kedvenced élvezni a tevékenységeket és/vagy a szellemi stimulációt?
• Mozgáskészség: Tud-e az állat önállóan mozogni?
• Több jó napja van-e, mint rossz?
Bár nehéz lehet elengedni kedvencünket, ha szenved, nem teszünk jót azzal, ha túlságosan ragaszkodunk hozzá. Kétségtelen, hogy a gyász is szerepet játszik ebben a folyamatban, és Bergeland szerint teljesen rendben van, ha kimutatjuk az érzéseinket. „Szereted őket, és ők is szeretnek téged” – mondja a szakértő.