Az ukrán elnök a múlt héten jelentette be, két kínai állampolgárt fogtak el a kelet-ukrajnai harcok során. Volodimir Zelenszkij hétfőn, Kijevben úgy nyilatkozott, az ukrán erők hat kínai katonával harcoltak, akik közül kettőt fogságba ejtettek – számolt be a Kyiv Independent. A kínaiak most elárulták, hogyan kerültek az orosz hadsereghez, és megjegyezték, ebben nagy szerepet játszottak a TikTok-posztok és a csábító fizetés.
A foglyul ejtett katonák azt állítják, a TikTokon látták olyan bloggerek bejegyzéseit, akik az orosz hadsereg szolgálatait hirdették, de arról szó sem volt, hogy egyenesen a frontra küldik őket. Egyikük azt vallotta, 10 kínai volt az egységében, míg a másik állítólag 2 másik kínai állampolgárral szolgált együtt. Elmondásuk szerint Rosztovból Donyeckbe, onnan pedig a frontvonalra vitték őket teherautókkal.
A katonák azért emelnek hangot, hogy figyelmeztessék a kínaiakat: ne menjenek Ukrajnába. Wang Guangjun, az egyik kínai katona elmagyarázta, a katonai szolgálatot Kínában magas státuszú foglalkozásnak tekintik, és egyeseket azért csábít az ukrán-orosz front, mert otthon nem tudnak katonának állni. Ráadásul Kínában a média barátságos véleményeket hirdet Oroszországról, ezért az emberek bíznak az oroszokban. Mint ahogyan a hírek is csak az orosz győzelmekről szólnak. A valóság azonban egészen más. A toborzó, akit felkeresett, azzal kecsegtette őt, hogy egy kínai újonc havi 200 000-250 000 orosz rubel (2 000-3 000 dollár) közötti összeget kereshet az orosz hadseregben, ami több, mint a kínai átlagfizetés.
Wang szerint a toborzó azt is megígérte, hogy fedezi az oroszországi utazását, és segít neki a szükséges dokumentumok beszerzésében. De ez nem valósult meg, mondta. Ezt követően az oroszok elvették a bankkártyáját és a mobiltelefonját, így Wang nem tudott gazdálkodni a pénzzel, amit keresett. „Pénzt akartam keresni, de arra nem számítottam, hogy a háborúban fogok kikötni” – jegyezte meg a foglyul ejtett katona.
A másik kínai katona, Zhang Renbo azt is megosztotta, Kínában tűzoltó és mentős volt, és azért váltott szakmát, mert az orosz katonaságban jobb fizetést ígértek. Decemberben érkezett Oroszországba, és először az építőiparban ajánlottak neki munkát, de végül behívták katonai szolgálatra. „De ha egyszer odakerültél, nincs kiút. Ez egy csapda” – figyelmeztetett mindenkit a férfi.

Bár nem árulták el, Kína melyik részéről származnak, azt megerősítették, hogy Oroszország több országból, köztük Indiából, Nepálból és Szíriából is toborzott külföldi harcosokat az Ukrajna elleni harcokra. Április 11-én Zelenszkij is azt nyilatkozta, „több száz” kínai állampolgár harcol Oroszország oldalán Ukrajnában. Moszkva mintegy 12 ezer észak-koreai katonát is bevetett, akiket Phenjan küldött a Kurszki területre.
„Nem láttam egyetlen ukrán katonát sem, amíg fogságba nem estem” – vallotta be Zhang. Wang pedig azt bizonygatta, nem ölt meg egyetlen ukrán katonát sem. Azt állította, hogy mindössze három napot töltött a frontvonalon, amikor elfogták. Mindketten hevesen bírálták Oroszországot, és kihangsúlyozták: „Azoknak a kínai állampolgároknak, akik részt akarnak venni a háborúban, azt szeretnénk mondani, hogy ne tegyék. Mert minden, amit az oroszoktól hallottunk, hazugság volt. Kiderült, hogy Oroszország nem olyan erős, Ukrajna pedig nem olyan gyenge. Ezért jobb, ha egyáltalán nem veszünk részt háborúkban” – hangoztatta Wang. Bár Kína semleges félként tünteti fel magát, semlegességét már sokszor megkérdőjelezték, többek között akkor is, amikor a Kreml legnagyobb beszállítója lett a fegyvergyártáshoz nélkülözhetetlen kettős felhasználású áruknak.
Arra a kérdésre, hogy Peking tudott-e az oroszországi háborúban való részvételükről, mindketten azt vallották, hogy a kormány figyelmeztette a kínai állampolgárokat, ne utazzanak olyan helyekre, ahol zavargások vannak. Zhang úgy tudja, bármely országban is harcoljanak, a kínaiak a kínai törvények szerint büntethetők. Ennek ellenére mindkét férfi kiemelte, hogy a jövőbeni fogolycsere részeként Kínába, nem pedig Oroszországba akarnak visszatérni.
„Megértem, hogy megbüntethetnek, és erre készen állok. De ettől még haza akarok térni a családomhoz” – vallotta a 27 éves Zhang. „A valódi háború teljesen más, mint amit a filmekben és a tévében láttunk. Csak egy dolgot bánok – bocsánatot akarok kérni a szüleimtől. És az egyetlen vágyam, hogy visszamehessek (Kínába), és kövessek minden olyan utasítást, amely segít ebben” – tette hozzá a 34 éves Wang.
Ami a fogságban töltött napjaikat illeti, Wang megjegyezte: miután az ukrán csapatok fogságába esett, egy ukrán katonával egy óvóhelyen tartózkodott egy orosz támadás során. Azt mondta, az ukrán segített neki túlélni a „gázspray”-nek nevezett vegyi támadást. „Az ukrán katonák mindvégig megvédtek és jól bántak velünk” – állította a katona a sajtótájékoztatón.