Tyler Oliveira ellátogatott a perui La Rinconadába, ami 5100 méteres tengerszint feletti magasságban, egy befagyott gleccser tetején fekszik, közvetlenül egy aranybánya mellett, és a világ legmagasabban fekvő állandó emberi településeként tartják számon.
Tyler Texasból indult el, és amikor megérkezett -3 Celsius-fokos hőmérséklet fogadta, és azonnal szembesült a ténnyel, hogy kemény megpróbáltatás elé néz, mivel a szervezete rosszul viselte a magasságot, és emiatt először meg kellett szakítania az útját a hypoxia vagy oxigénhiányos állapot veszélye miatt.
„A véroxigén szintem túl alacsony. Azt hiszem, haldoklom. A fejem szétrobban a fájdalomtól, a kezeim vörösek, sárgák és kékek” – ismerte el a videóban, mielőtt visszatért volna egy alacsonyabban fekvő településre, hogy ott töltse az éjszakát, és másnap újra próbálkozott volna.
„Szóval a véroxigénmérő szerint a véroxigén szintem elérte az 59-et, ami veszélyesen alacsony. Most határozottan erős fejfájásom van, és rendkívül szédülök” – mondta. Az 59-es érték súlyos oxigénhiányt jelez a szervezetben, ami azonnali orvosi ellátást igényel.
Tyler másnap már elég jól érezte magát ahhoz, hogy folytassa az útját, az operatőre azonban nem tudott vele tartani. A város felé menet először egy szentélyt látogattak meg, ahol a bányászok sört és néha Coca-Colát ajánlanak fel a helyi szentnek, hogy szerencsések legyenek.
A zord körülmények és a bánya veszélyessége mellett a város a bűnözésről is ismert, különösen gyakoriak a támadások, rablások és a prostitúció. Az egyik lakos még az emberrablás veszélyére is figyelmeztette Tylert, és azt tanácsolta neki, hogy legyen óvatos a kamerájával, mivel sok helybéli nem szereti, ha filmezik.
A város veszélyességére és erőszakos múltjára más úti beszámolók is kitértek: bányászokat gyilkoltak meg az alagutakban, a nőket bordélyházakba hurcolták, és nem voltak ritkák a verekedések sem. A város a műanyag szemét miatt jelentős környezetszennyezéstől is szenved, és a vízvezeték hiánya miatt mindössze három zuhanyzó jut a 30 ezer lakosra.
Úgy vélik, hogy a lakosság 25 százaléka szenved hypoxiában az alacsony légnyomás miatt. E kihívások ellenére Tyler kitartott, és végül egy bányász otthonába is meghívást kapott, aki elmondta, hogy az emberek az életüket kockáztatva bányásszák az aranyat.
A bányászok 30 napig dolgoznak fizetés nélkül, és ezután kapnak egyetlen napot, amikor a saját hasznukra bányászhatnak, vagyis megtarthatják az aznap talált aranyat. A nők nem mehetnek le a bányába, de átfésülhetik a törmeléket a környéken, abban a reményben, hogy találnak egy darab aranyat.
Tyler nagyra értékelte a város lakóinak bátorságát és kitartását. „Minden embernek, aki La Rinconadában él és dolgozik, elismeréssel tartozom. Az egészségünk most az őrült alkalmazkodásról tanúskodik, amivel ezek az emberek rendelkeznek, nem csak hogy ott élnek fent, de akár 10-12 órát is dolgoznak a bányában naponta, mi pedig most is szinte haldoklunk. A nyugalmi pulzusszámunk sokkal magasabb, mint kellene, a véroxigén szintünk rendkívül változó” – magyarázta a YouTuber.
„Ezeknek az embereknek nem kellene itt lenniük, de az arany iránti vágy olyan erős, hogy az embereknek nem is kell a bányákban dolgozniuk, Peru egész területéről jönnek a gazdagság reményében. Ez kemény és romboló fizikai munka napi szinten. Minden egyes nap dolgoznak, és még csak nem is kapnak fizetést. Én pedig jelenleg is úgy érzem, mintha haldokolnék” – folytatta, kiemelve a körülmények abszurditását és zordságát.