KezdőlapBulvárA könyv, amelynek megjelenését Mark Zuckerberg megpróbálta megakadályozni, a New York Times...

A könyv, amelynek megjelenését Mark Zuckerberg megpróbálta megakadályozni, a New York Times bestsellerlistájának élére került

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Sarah Wynn-Williams, a Facebook egykori vezetője emlékiratot jelentetett meg a Mark Zuckerberg által alapított és irányított vállalatnál töltött időszakáról. Zuckerberg megpróbálta megakadályozni a könyv megjelenését, ám a kötet ennek ellenére az első helyre került a The New York Times amerikai bestsellerlistáján – számolt be róla a Business Insider.

A Meta – a név, amelyet Zuckerberg 2021 októberében jelentett be a Facebook, az Instagram, a Threads és a WhatsApp mögött álló vállalatra – ügyvédei sürgősségi indítványt nyújtottak be a bíróságon, hogy megakadályozzák Wynn-Williams Careless People: A Cautionary Tale of Power, Greed, and Lost Idealism című könyvének népszerűsítését és forgalmazását.

A bíró úgy ítélte meg, hogy a Facebook korábbi globális politikai igazgatója valószínűleg megsértette a céggel kötött szerződésében szereplő lejáratás tilalmáról szóló záradékot, így a Meta javára döntött. A könyv kiadója, a Flatiron Books azonban közölte, hogy a választottbírósági döntés nem vonatkozik rá, és a könyv március 11-én a tervek szerint meg is jelent.

A Business Insider megjegyezte, hogy a Meta jogi lépései végül visszafelé sültek el, és „új címlaphullámot” indítottak el az amerikai sajtóban, még nagyobb figyelmet generálva a könyv iránt. „Ugyan már, ki ne akarna elolvasni egy olyan könyvet, amit Mark Zuckerberg nem akar, hogy láss?” – írta a lap.

A nem szépirodalmi kötetek jellemzően hónapokkal, akár évekkel a megjelenés előtt kerülnek bejelentésre, és korábban kiküldik őket ismertetésre, hogy előzetes reklámot generáljanak. Ez a könyv viszont váratlanul, kevesebb mint egy héttel a megjelenése előtt került nyilvánosságra.

A kötet a The New York Times bestsellerlistájának első helyén debütált a non-fiction kategóriában, és az Amazon eladási listáin is az élre tört.



A Meta hivatalos közleményben hevesen elutasította a könyv állításait, azt állítva, hogy az „egy elégedetlen alkalmazott műve”, akit „mérgező viselkedés” és gyenge teljesítmény miatt bocsátottak el.

Sarah Wynn-Williams
Fotó: Flatiron Books

A cég hozzátette, hogy a könyv nem esett át tényellenőrzésen, amit a Business Insider ironikusan így kommentált: „ez az irónia senkinek sem hiányzott, tekintve, hogy a cég nemrég változtatott a tényellenőrzésen a saját platformjain.”

Andrew Bosworth, a Meta technológiai vezetője a közösségi médiában azt írta, hogy a könyv „tele van hazugságokkal”, és „olyan történeteket mesél, amelyek nem történtek meg.” Több jelenlegi és volt Meta-alkalmazott is azt nyilatkozta online, hogy a könyv nem tükrözi hűen a vállalat működését. Katie Harbath, aki egy időben Wynn-Williams munkatársa volt, blogbejegyzésben vitatta a könyvben leírtak pontosságát, és úgy vélte, ezek az eltérések gyengítik a kötet üzenetét.

Ennek ellenére legalább egy korábbi Meta-alkalmazott dicsérte a könyvet, és LinkedIn-posztban úgy fogalmazott, hogy az pontosan tükrözi saját tapasztalatait is.

Sarah Wynn-Williams többek között érzéketlennek, kiszámíthatatlannak, önimádónak és figyelemhajhászónak írja le Mark Zuckerberget. Állítása szerint a cégvezető hajlandó volt kompromisszumot kötni a kínai hatóságokkal, cenzúrázva egyes tartalmakat annak érdekében, hogy hozzáférjen az ázsiai piachoz.

Kína nem engedi be az országba a nagy nyugati közösségi média platformokat, mint a Facebook, az Instagram vagy a Twitter, azonban a helyi fejlesztésű változatokat igen.

Wynn-Williams emellett a Meta Group nemzetközi üzletágának vezetőjét, Joel Kaplant is bírálja, akinek szerinte egyes gesztusai és viselkedése elfogadhatatlan volt. Úgy fogalmaz, hogy Kaplant akár erkölcsi és szexuális zaklatással is meg lehetne vádolni.

A Meta PR-osztálya még egy teljes oldalt is szentelt a vállalat honlapján annak hangsúlyozására, hogy a könyv csupán „régi híreket” tartalmaz, amelyek már korábban is megjelentek a sajtóban.

Wynn-Williams 2011-ben csatlakozott a Facebookhoz, miután diplomáciai karriert futott be az ENSZ kötelékében. Azt írja, hogy bár kezdetben lelkesedett a vállalat küldetése iránt, idővel egyre inkább kiábrándult a kétséges etikai gyakorlatokból és a döntéshozatal módszereiből.

A könyv egy olyan szervezeti kultúrát fest le, amelyet érzelmi éretlenség, nőgyűlölet és kettős mérce jellemez.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet