Gyerekeknek zongorázik Bogányi Gergely Kossuth-díjas művész, és mesél is nekik az egyes darabokról. Az Út a zenéhez című televíziós koncertsorozat elsőként november 29-én, szombaton látható az m2-n.
Hány órát gyakorol naponta egy zongorista? Túl lehet-e szárnyalni egy darab előadásakor a zene szerzőjét? Mi történik a kisfiúval a Rémkirály végén Schubert dalában? Bármennyire is furcsa, ilyen és hasonló kérdéseket ébresztenek Bartók, Schubert, Liszt, Bach és Mozart művei a gyerekközönségben − derül ki Bogányi Gergely szombattól látható televíziós koncertsorozatából.
Olvasd el ezt is: Egy anya levele felnőtt gyerekéhez, amit mindenkinek el kellene olvasnia: „Bocsáss meg, hogy már nem lehetek számodra az, aki egykor voltam”
A tavasszal indult Egyetemzene, vagyis a hazai felsőoktatási intézményekben szervezett előadássorozat után ezúttal gyerekeknek zenél Bogányi Gergely. A Gödöllői Királyi Kastélyban rendezett hatrészes koncertsorozatát Út a zenéhez címmel vetíti november 29-től szombatonként az m2. Az adásonként 50 perces műsorban a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas művész zongorázik és beszél a számára fontos és kedves zeneművekről. Nem műelemzéseket hallhatnak a nézők, hanem személyes gondolatokat, melyek elindíthatják a zenehallgatókat – elsősorban a fiatalokat, de minden érdeklődőt – a klasszikus zene befogadása és szeretete felé.
„Hihetetlen, hogy milyen mélyen tudnak ezek a pici gyermekek – kis csodák – érezni. Én magam tapasztaltam az egyik koncerten, a Gödöllői kastélyban. Az Erlköniget játszottam, a Rémkirályt. Elmondtam nagyon röviden, hogy mi a vers, és hogyan zenésítette meg Schubert. A darab végén döbbenten figyeltek, és kérdezték: Meghalt a kisfiú?” – mesélte nemrég a Záróra vendégeként Bogányi Gergely. Utalt arra: a zeneművekről és a szerzőikről ugyanúgy beszél a gyerekeknek, mint a felnőtteknek. Nem tesz különbséget, hiszen „a zene az első, a legfontosabb, és a zene az ugyanaz.”
Az első, november 29-én, 11.05-től látható adásban a többi közt Bartók Allegro Barbaróját és Schubert több, zongorára átírt dalát adja elő a művész – részben Liszt Ferenc szerzeményeit. A következő adásokban pedig Liszt-, Bach- és Mozart-darabokat, illetve átiratokat hallhatnak a nézők. Ahogy Horváth Tünde, a műsor szerkesztője elmondta: Bogányi Gergely kifejezetten nagy műsort ad, számos nehéz, technikás zenemű hallható a televíziós koncerteken.
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
Bogányi Gergely 34 éves Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész. Négyévesen kezdett zongorázni, zenei tanulmányait a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, a helsinki Sibelius Akadémián és az Egyesült Államokban végezte. Mára a világ hangversenytermeinek egyik legkedveltebb művésze. Önálló lemezfelvételei jelentek meg Mozart, Liszt és Chopin zongoraművekkel.
2008. november 29., m2
11.05 − Út a zenéhez
Bogányi Gergely műsora
6/1. rész
Műsoron:
Bartók: Allegro Barbaro; Szonáta
Schubert: Asz-dúr impromptu;Gesz-dúr impromptu
Schubert-Liszt: Du bist die Ruh;Auf dem Wasser zu singen;Erlkönig átirat