A legnagyobb hiba, amibe az emberek beleesnek, hogy elhiszik, létezik olyan, hogy „tökéletes diéta”.
Nincs két egyforma szervezet, és, ami az egyik ember számára ideális, a másiknak nem biztos, hogy megfelel. Az életkortól függően azonban vannak bizonyos élelmiszerek, amiket nem árt kerülni, és olyanok, amiket érdemes lehet beépíteni a mindennapi étrendünkbe, hogy egészségesek maradjunk.
Lássuk, milyen életkorban mire érdemes odafigyelni, és milyen diétát érdemes követni.
1. Kamaszkorban
Ebben az életszakaszban a tested növekszik és fejlődik, ezért sok tápanyagra van szüksége. Ugyanakkor ebben az időszakban sokan elkezdik kihagyni a reggelit, és főként egészségtelen, gyorséttermi ételeket fogyasztanak, ami helytelen.
Ha ebbe a korosztályba tartozol, figyelj oda arra, hogy a reggeli mindennapi szokásoddá váljon. Nem kell lemondanod a kedvenc finomságaidról, de fogyassz belőlük kevesebbet. Fogyassz olyan ételeket, amik gazdagok kalciumban, fehérjében és vasban.
2. A 20-as években
Itt az ideje, hogy lecseréld az egészségtelen gyorséttermi ételeket, valami egészségesebbre: burgonya chips helyett egyél inkább popcornt vagy sült édesburgonyát, tejcsokoládé helyett keserű csokoládét, fagyi helyett joghurtot, és fogyassz több grillezett csirkét. Adj hozzá az étrendedhez omega-3 zsírsavakban és folsavban gazdag ételeket, például leveles zöldségeket, kenyeret, tésztát, diót, lazacot és chia magot.
3. A 30-as években
Annak érdekében, hogy támogasd az ebben a korban bekövetkező testi változásokat, fogyassz olyan ételeket, amik segítenek építeni az izmokat, és erősen tartják a csontokat.
A fehérjében gazdag termékek, például a tojás, a magvak, diófélék, szójatermékek, a csirkemell és a quinoa a legjobb barátaid. A tej és a joghurt elengedhetetlen a csontok erősítéséhez, és szükség esetén kalcium és fehérje tartalmú táplálék-kiegészítőket is szedhetsz.
4. A 40-es években
A vércukorszint szabályozásához és az anyagcsere fokozásához ebben az életkorban elsősorban rostokról kell gondoskodnod a szervezeted számára. A brokkoli, a teljes kiőrlésű gabonák és a héjában főtt vagy sült burgonya tökéletesek lehetnek erre a célra. A gyorséttermi ételeket nem árt kerülnöd, de néha megengedhetsz magadnak egy vegetáriánus burgert.
Ez egészséges, és biztosítja a szervezeted számára szükséges rostokat. De ahelyett, hogy megrendelnéd, próbáld meg otthon elkészíteni a saját, egészséges hamburgeredet. Egyéb ajánlott ételek a házi készítésű szendvicsek, alacsony zsírtartalmú tejtermékek, valamint rengeteg zöldség és gyümölcs. Arra is figyelj oda, hogy minden étkezésnél juttass fehérjét a szervezetedbe.
5. Az 50-es években
Az életkor előrehaladtával az anyagcserénk lelassul, ezért tanácsos olyan ételeket fogyasztani, amelyeket könnyebb megemészteni. Ebben az életkorban cseréld le a tejet mandulatejre, és a szokásos gabonapelyhet olyan változatra, amiben nincsenek plusz cukrok és ízesítőanyagok. Ezek helyett adj hozzá inkább mézet.
Az öregedés jeleinek csökkentése érdekében fogyassz avokádót, brokkolit, áfonyát, diót és spenótot. Az alma fogyasztása elősegítheti a koleszterinszint csökkentését és a cukorbetegség elleni küzdelmet.
6. 60 éves kor felett
Ebben a korban figyelj arra, hogy a mindennapi étrendedben mindenképpen szerepeljen 5 adag zöldség és 2 adag gyümölcs. Fogyassz vasban gazdag élelmiszereket, például babot, spenótot, lencsét. A leveles zöldségek és a szójabab is segítenek, hogy fitt maradj.
Emellett arra is figyelj, hogy kevesebb sót fogyassz. Mielőtt megvásárolnál egy terméket, nézd meg, mennyi hozzáadott sót tartalmaz. Igyál több vizet, és amennyire csak teheted, kerüld a gyorséttermi ételeket, valamint az édességeket.