Amikor éledni kezd a természet, és zöldülni kezd a fű, az első tavaszi virágok között a gyermekláncfű lepi be a kertünket.
Sokan bosszankodnak is miatta, bár az élénk sárga színével pazar látványt nyújt a friss, üde zöldben, mégis a legtöbben igyekeznek megszabadulni tőle, még mielőtt az apró kis „ejtőernyők” elárasztanák az udvart. Ám ha jobban megismernék a pitypang gyógyító tulajdonságait, soha többé nem irtanák!
A gyermekláncfű minden része, a gyökerétől a virágáig, gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik.
A pitypang némileg hasonlít a martilapura (népiesen békavirágra), amely kora tavasszal leginkább az utak mentén és árokpartokon nő, szintén sárgát virágzik, és a gyógyhatása is felülmúlhatatlan – írja a Onejive.com.
Martilapu a tüdő és a légutak betegségeire
Amint a hó elolvadt, napsárga tömegekben jelenik meg a martilapu virágja, amely leggyakrabban az árokpartok mentén és a kertek végében érzi jól magát. Krónikus tüdőbetegségek, hörghurut és egyéb légúti problémák kezelésére kiválóan használható.
Adjunk egy evőkanálnyi martilapulevelet egy csésze forró vízhez, fedjük le és hagyjuk állni 5 percig, majd a főzetet kis kortyokban igyuk meg.
Naponta legtöbb 2-3 csésze martilaputeát fogyaszthatunk, 1-2 hónapig. Ne használjuk a martilapu virágait vagy gyökereit, mivel azok enyhén mérgezőek!
Fenyőrügy szörp köhögés ellen
A friss fenyőrügyekből nagyon hatékony köhögés elleni szörpöt készíthetünk. Ha tavasszal eleget gyűjtünk belőlük, és elkészítjük, a téli megfázásos időszakban nem kell gyógyszert szednünk. A szirup kiváló vérszegénység esetén is – írja a Filantropikum.com.
Adjunk a begyűjtött fenyőrügyekhez ugyanannyi cukrot vagy mézet, keverjük alaposan össze, és töltsük át egy légmentesen záródó, tiszta üvegbe.
Amikor úgy érezzük, hogy szükségünk van rá – köhögünk, és begyulladtak a légútjaink, naponta 2-3 evőkanálnyit nyugodtan elnyalogathatunk ebből a finom balzsamos készítményből.
A gyermekláncfűnek emésztést elősegítő és tisztító tulajdonságai vannak
A gyermekláncfű az egyik legegészségesebb gyógynövényünk, ezért idén tavasszal mindenképpen iktasd be az étrendedbe. Készíthetsz belőle teát, de a friss, ropogós leveleket turmixokhoz, salátákhoz is adhatod, csalánnal és medvehagymával keverve.
A gyermekláncfű serkenti a máj és az epe működését, vizelethajtó hatású, megtisztítja a szervezetet a méreganyagoktól, szabályozza a vércukorszintet, enyhíti az allergiás tüneteket.
A gyökerétől a virágjáig minden része felhasználható. Teának elkészítve, adj két teáskanálnyi szárított levelet vagy gyökeret 250 ml forró vízhez, fedd le, és tedd félre 10 percre ázni. Naponta 1-2 csésze főzet elfogyasztása, 1 hónapon keresztül elegendő a szervezet megtisztításához.