KezdőlapÉletmódEgészségA tudósok megtalálhatták az okát, miért hallanak hangokat a skizofréniában szenvedők

A tudósok megtalálhatták az okát, miért hallanak hangokat a skizofréniában szenvedők

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Egy új kutatás segíthet a szkizofrénia pontosabb megértésében, és ezáltal más, a gyógyszeres kezelésen túli lehetőségeket is felvethet.

A skizofrénia olyan kóros mentális állapot, amelyet a mentális folyamatok összeomlása, a gondolatok, érzések és cselekedetek közötti összhang felbomlása, rossz érzelmi alkalmazkodás, érzékcsalódások és téveszmék jellemeznek. A betegségről nagyon keveset tudnak a tudósok, egy új kutatás most azonban segíthet jobban megérteni a betegség egyik jellemzőjét, a hallucinációkat.

A skizofréniában szenvedő emberek gyakran hallanak hangokat – a betegségben szenvedők akár 80%-ának vannak auditív hallucinációi. A tudósok elmélete szerint ez akkor történik, amikor a skizofréniában szenvedő személy nehezen ismeri fel a belső beszédet saját maga által generáltnak. A jelenség mögött meghúzódó mechanizmusokat azonban eddig nem sikerült megmagyarázni.

A PLOS Biology című szaklapban megjelent tanulmány azonban most bíztató előrelépést jelent ezen a téren.

„Ha megnézzük az auditív hallucinációkkal kapcsolatos kognitív idegtudományi kutatásokat, mindig arról beszélnek, hogy a betegek elvesztik önmagukat, elveszítik a cselekvőképességüket, hogy a külső világot és a belső világot elválasztó funkciójuk összeomolhat”mondta Xing Tian, a tanulmány vezető szerzője, a NYU Shanghai ideg- és kognitív tudományok docense. „De valaminek elő kell idéznie ezeket a furcsa érzéseket.”

Tom Whitford, az ausztráliai Új-Dél-Walesi Egyetem pszichológiaprofesszora szerint rendkívül fontos ezeknek a mechanizmusoknak a megértése.



„Nem lehet kezelni azt, amit nem értünk, és a megértés hiánya megakasztotta az új kezelések kifejlesztését, ezek az elmúlt 40 évben nem sokat változtak” – mondta.

Ahhoz, hogy jobban megértsék a hallucinációkat, a kutatók az agyműködést tanulmányozták. Amikor valaki végrehajt egy cselekvést, az agya a megfelelő idegi adatok másolatát küldi át a motoros kéregből az érzékszervi rendszerbe.

Ez részben azért történik, hogy az agy különbséget tudjon tenni a saját cselekedetei által okozott és a külső forrásból származó tapasztalatok között. Ha a „hívás” belülről érkezik, az agy olyan jeleket küld át, amelyek tompítják az érzékszervi választ. A tudósok elmélete szerint ez a folyamat felelős a cselekvőképesség érzéséért.

Ennek a mechanizmusnak a működésére tökéletes példa a csiklandozás – senki nem tudja saját magát megcsiklandozni.

A tudósok szerint a skizofréniában szenvedők esetében ennek a mechanizmusnak a működésében áll fenn a zavar. A kutatások a skizofréniában szenvedő embereknél a motoros jelek zavarát mutatják. A passzivitás élménye, a betegség másik jellemzője, sokakat arra késztet, hogy azt higgyék, egy külső tényező irányítja őket.

E hipotézis megerősítése érdekében a kutatók három, összesen 56 fős csoportot vizsgáltak: egy kontrollcsoportot skizofrénia nélkül, olyanokat, akiknél a betegség fennáll, de auditív hallucinációk nélkül, valamint olyanokat, akiknél a betegség fennáll és a hallucinációk is jellemzőek.

Elektroenkefalográfia (EEG) segítségével rögzítették az agyműködés változásait, amikor az egyének beszélni készültek – egyrészt akkor, amikor a tartalom ismerete nélkül készültek beszélni, másrészt pedig akkor, amikor egy adott szótag kimondására készültek.

Ezek a különböző helyzetek lehetővé tették a kutatók számára, hogy elemezzék az agy által küldött motoros jeleket. Azt találták, hogy minden skizofréniában szenvedő személy „megtört” és „zajos” motoros jeleket mutatott, és hogy ezek hallucinációkhoz vezettek.

A tudósok azt remélik, hogy a kutatások idővel alternatív kezelési opciókhoz vezetnek, például transzkraniális mágneses stimuláció (TMS) segítségével, ez egy fájdalommentes mikroeletroshock, amellyel fókuszáltan lehet a koponyán kívülről ingerelni az agykérget és pályakapcsolatait.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet