65 éves korában, tíz évig tartó küzdelem után, április 1-én elhunyt Val Kilmer, Hollywood egyik leghíresebb színésze. Olyan ikonikus moziprodukciókban láthattuk, mint a Top Gun akciófilm, a Willow című fantáziafilm, a Batman, illetve a Top Secret és a Valóságos zseni című vígjátékok. A halálhírét lánya, Mercedes Kilmer erősítette meg, aki szerint az édesapja Los Angelesben, tüdőgyulladásban hunyt el.
Val Kilmernél 2014-ben diagnosztizáltak torokrákot, amelynek következtében több műtéten esett át, többek között légcsőmetszésen, ami jelentősen befolyásolta beszédképességét. A sugár- és kemoterápia sikeres volt, ugyanis később gyógyultnak nyilvánították, de a színész sosem titkolta, milyen hatással volt a rákkezelés az egészségére. A légcsőmetszésére panaszkodott, ami gyakorlatilag egy lyuk volt a nyakán, ami segített neki lélegezni. Viszont az eljárás tartósan károsította a hangszálait, és örökre megváltoztatta a beszédhangját.
Ami a betegségét illeti, a torokrák nem egy orvosi kifejezés, de gyakran emlegetik így a gége – azaz a hangszalag és a garat rákos megbetegedéseit. Ez a fajta ráktípus a nyolcadik leggyakoribb betegség az Egyesült Királyságban, előfordulása pedig két-háromszor gyakoribb a férfiaknál, mint nőknél.
A statisztikák azt mutatják, ez a kór nem kegyelmez: egyre gyakrabban fordul elő a fiatal korosztálynál, ráadásul a Covid előtti időszakhoz képest most 50%-kal nőtt az új esetek száma, és évente 4000 ember életét követeli. A fő kiváltó tényezői a dohányzás, az alkohol és a humán papillomavírus (HPV), ami egy általában ártalmatlan vírus, amely szexuális úton és bőrkontaktus révén terjed, de bizonyos esetekben okozhat ilyen mellékhatásokat.
Ami a torokrák tüneteit illeti, a legfontosabbak, amelyeket ismerni kell, a következők:
1. Rekedt hang – a hangi elváltozás az leggyakoribb tünet, erősíti meg a Cancer Research UK. Akkor érdemes orvoshoz fordulni, ha ez a rekedtség 3 hétnél hosszabb ideig áll fenn, és nincs rá indokolt magyarázat (például megfázás, túl sok hangos beszéd, gégegyulladás).
2. Fájdalom nyeléskor – a második leggyakoribb tünet, ha evés közben a nyelés nehézkessé, fájdalmassá válik. Ez jelentkezhet égető érzés formájában, vagy úgy, mintha valami beszorult volna a torkunkba, mintha az étel odatapadna. Ezt a nyakon lévő duzzanat, csomó is megerősítheti.

3. Nem múló köhögés – a köhögés az a tünet, ami sok mindenre utalhat, azonban ha 3-8 hétnél tovább tart, annak okát feltétlenül ki kell vizsgálni. A krónikus köhögést diagnosztizálni és kezelni kell, mielőtt további szövődményei lennének.
4. Dudor a nyakon – van, akinek ez az egyetlen tünet, ami felkelti a figyelmet. Bár nem feltétlenül utal rákra egy duzzanat a nyakon, amennyiben nem múlik el, tapintásra kemény és érzékeny, nőni kezd és fáj, azonnal ki kell vizsgáltatni egy szakemberrel.
5. Légszomj – mivel a tumor általában a hangszalagok alatt helyezkedik el, a betegeknél „zajosabbá” válhat a levegővétel, légszomjat érezhetnek és tartós köhögéstől szenvednek. A légszomj minden esetben komoly tünet, ezért azonnal érdemes kivizsgáltatni.
„Fontos, hogy szóljon orvosának, ha bármi olyat észlel, ami nem normális az Ön számára, vagy nem múlik el. A legtöbb esetben nem rákról van szó, de ha mégis, akkor a korai stádiumban történő felfedezés sokat segíthet” – tanácsolja Maxine Lenza, a Cancer Research UK egészségügyi információs munkatársa.
6. Megmagyarázhatatlan fogyás – mivel a torokrák miatt fájdalmas lehet az evés, és ezért kevesebbet táplálkozunk, jelentkezhet a fogyás, mint tünet, a betegség jeleként. De önmagában a súlyvesztés nem feltétlenül vöröszászló. Akkor érdemes aggódni, ha különösebb ok nélkül, semmilyen életmódbeli változás mellett is évi 5 kilót veszítünk a normál testsúlyunkból.
„Azt szeretnénk, ha bárki, akinek csökkent az étvágya vagy tartósan étkezési gondjai vannak, korán felkeresné háziorvosát, különösen a nem szándékos fogyással, mivel ez a rák késői stádiumának egyik tünete lehet” – tájékoztat dr. Anthony Cunliffe, háziorvos és a Macmillan országos vezető orvosi tanácsadója.
A fogyást azért is tartják a rák vészjelzőjeként, mert maga a betegség egy kachexia (senyvesség) nevű folyamatot (fogyási szindrómát) idéz elő azáltal, hogy idővel súlyos izom- és zsírveszteséget okoz. A korai stádiumban lévő rákos betegek általában nem szenvednek kachexiában. De az előrehaladott rákos betegek közül akár ötből négynél is kialakul valamilyen fokú kachexia, amelyet elsősorban a testben lévő, a rák miatt fellépő gyulladás idéz elő.